Menu

Oficjalna Strona Klubu Astronomicznego Almukantarat

Oficjalna Strona Klubu Astronomicznego Almukantarat
  • 3 grudnia 2013
    Daniel Pęcak
    Najbliższe posiedzenie Rady Klubu odbędzie się 14 grudnia w Krakowie.
  • 19 listopada 2013
    Daniel Pęcak
    W sobotę 16 listopada odbył się Zjazd Klubu, na którym zostały wybrane nowe Władze. Na spotkaniu zostały omówione działania Klubu z minionej kadencji Rady oraz dyskutowano nad dalszym kierunkiem rozwoju.
  • 17 listopada 2013
    Daniel Pęcak
    W dniach 8-11 oraz 8-12 listopada obyły się seminaria jesienne w Krakowie oraz w Jaśle. Głównym punktem spotkań były referaty wygłaszane przez uczestników. Tematem przewodnim dla uczestników starszych była astrofizyka, natomiast dla młodszych tradycyjnie
    Układ Słoneczny. Podczas wolnego czasu młodzież zwiedzała miasto, w którym odbywało się spotkanie.
  • 5 października 2013
    Łukasz Zatorski
    Decyzją Rady Klubu, grono Członków zostało powiększone o następujące osoby: Dominika Gronkiewicza, Annę Kapuścińską, Mateusza Krakowczyka, Jakuba Pawlikowskiego, Igę Rygielską, Maksymiliana Sokołowskiego oraz Karolinę Suszyńską. Gratulujemy i życzymy powodzenia! Tym samym Klub liczy już 60 osób.
  • 19 września 2013
    Łukasz Zatorski
    Wszystkich Członków naszego stowarzyszenia zapraszamy na Zjazd Klubu, który odbędzie się w sobotę, 16 listopada 2013 o godzinie 12 w sali wykładowej Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, przy ul. Bartyckiej 18. Do zobaczenia!
  • 16 września 2013
    Łukasz Zatorski
    Z przyjemnością informujemy, że 11 września 2013 roku Polskie Towarzystwo Astronomiczne przyznało Markowi Szczepańskiemu medal im. Włodzimierza Zonna za "utworzenie Klubu Astronomicznego Almukantarat oraz 40-letni, twórczy wkład do Olimpiady Astronomicznej i przyjazną dbałość o rozwój jej uczestników"! Serdecznie gratulujemy tego prestiżowego wyróżnienia i dziękujemy za te wszystkie lata inicjatywy, zaangażowania i inspiracji.
  • 24 lipca 2013
    Łukasz Zatorski
    Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji Przygarnij teleskop! W tym roku na chętnych czeka aż 5 Klubowych teleskopów i 5 nowych lornetek. Więcej szczegółów, w tym nowy regulamin na podstronie akcji. Termin zgłoszeń upływa 2 sierpnia 2013 roku.
  • 24 czerwca 2013
    Łukasz Zatorski
    Rozpoczęła się rekrutacja na tegoroczny obóz astronomiczny dla starszych (roczniki 2011 i 2012), który odbędzie się w dniach 4-17 sierpnia 2013 w Stanicy Harcerskiej Biały Brzeg w Rączkach. Na zgłoszenia czekamy do 5 lipca pod adresem: zgloszenia2013@gmail.com. Wkrótce pojawi się strona internetowa spotkania ze wszystkimi szczegółami.
  • 21 maja 2013
    Łukasz Zatorski
    Osoby zainteresowane uczestnictwem w tegorocznym obozie dla absolwentów gimnazjum zapraszamy do odwiedzenia strony obozu. Rekrutacja już trwa!
  • 17 maja 2013
    Łukasz Zatorski
    W związku z 30-leciem obozów astronomicznych organizujemy spotkanie jubileuszowe, na które zapraszamy wszystkie pełnoletnie osoby, które uczestniczyły w przeszłości w obozach Almukantaratu. W dniach 22-25 sierpnia 2013 roku powrócimy do harcerskiej bazy we Fromborku. Koszt jubileuszu będzie zależał od liczby uczestników i na pewno zawrze się w przedziale 150-180 zł. Na zgłoszenia czekamy pod adresem: jubileusz@almukantarat.pl.
  • 5 maja 2013
    Łukasz Zatorski
    Znamy już terminy obozów letnich! Obóz dla tegorocznych absolwentów gimnazjum odbędzie się w dniach 21 lipca - 3 sierpnia w Ośrodku "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim. Starszych uczestników (roczniki 2011, 2012) zapraszamy na obóz w Rączkach w ośrodku "Biały Brzeg", w dniach 4-17 sierpnia. Rekrutacja na oba obozy rozpocznie się niebawem, o szczegółach poinformujemy też na stronie klubowej.
  • 22 kwietnia 2013
    Łukasz Zatorski
    Tegoroczne Seminarium Wiosenne dla roczników 2011 & 2012 odbędzie się w Toruniu w terminie 30 maja - 2 czerwca. Zakwaterowani będziemy w Twierdzy Toruń Fort IV. Chęć uczestnictwa w Seminarium należy zgłaszać na adres mailowy Ewy Krużyńskiej. Więcej informacji na stronie spotkania.
  • 22 kwietnia 2013
    Łukasz Zatorski
    Zapraszamy na Seminarium Wiosenne przeznaczone dla rocznika 2012, które odbędzie się w malowniczych Bieszczadach w dniach 29 maja - 2 czerwca. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: semi.rawka@gmail.com. Więcej szczegółów dostępnych na stronie Seminarium
  • 8 marca 2013
    Łukasz Zatorski
    W ramach tegorocznej akcji zimowej odbyły się Zimowe Warsztaty Kadrowe w Warszawie (2-9 lutego) oraz Zimowe Warsztaty Naukowe w Szamotułach (9-17 lutego).

    Wszystkie zajęcia dydaktyczne Zimowych Warsztatów Kadrowych odbyły się na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. W warsztatach udział wzięło 17 osób. Zwycięzcą sesji wykładowej została Karolina Polańska z tematem wykładu "Człowiek - w wodzie mniej poradny od ślimaka - czyli cała prawda o nurkowaniu". Ponadto wyróżnieni zostali: Iga Rygielska, Lidia Tarczewska i Mateusz Krakowczyk. W ramach warsztatów odbyły się również wystąpienia dotyczące organizacji seminariów i "zimowisk", sposobu uzyskania uprawnień opiekuna, jak również wskazówki na temat prowadzenia zajęć. Korzystając z atrakcji Warszawy zwiedzono Centrum Nauki Kopernik, Bibliotekę Uniwersytecką i Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy warsztatów przyznali Order Uśmiechu organizatorowi - Maksymilianowi Sokołowskiemu.

    Organizatorami Zimowych Warsztatów Naukowych byli: Karolina Suszyńska oraz Daniel Pęcak. Na warsztatach obecne były 33 osoby. Zwycięzcami sesji referatowej zostali: Ewelina Marcinkiewicz, Barbara Machnik i Filip Kucharski. Oprócz tradycyjnej sesji referatowej oraz zajęć z zakresu astronomii, fizyki i matematyki, uczestnicy mieli okazję odwiedzić rynek, muzeum archeologiczne i obserwatorium astronomiczne w Poznaniu. Podczas warsztatów odbyły się także zajęcia plastyczne oraz zabawa cieczą nienewtonowską.

    Dziękujemy organizatorom i uczestnikom! Do zobaczenia na seminariach wiosennych!
  • 24 stycznia 2013
    Łukasz Zatorski
    Zapraszamy na Zimowe Warsztaty Naukowe 2013, które odbędą się w terminie 9-17.02 w Szamotułach dla sympatyków Klubu Astronomicznego Almukantarat. Szczegóły dotyczące spotkania można znaleźć na stronie internetowej warsztatów. Zgłoszenia przyjmowane są przez Karolinę Suszyńską do 31.01.2013r.
  • 13 stycznia 2013
    Łukasz Zatorski
    Decyzją Rady Klubu do grona Członków Klubu Astronomicznego Almukantarat dołączyło 5 osób. Są nimi: Joanna Bogdanowicz, Ada Borowa, Ewa Krużyńska, Alicja Matuszak oraz Hanna Nowicka. Nowym członkiniom życzymy owocnej współpracy i dziękujemy za dotychczasowe wsparcie!
  • 4 stycznia 2013
    Łukasz Zatorski
    Zapraszamy na Zimowe Warsztaty Kadrowe 2013, które odbędą się w terminie 2-9 lutego w Warszawie. Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie 50-60 minutowego wykładu na dowolny temat z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych. Zgłoszenia przyjmowane są przez Maksymiliana Sokołowskiego do 20 stycznia. Więcej informacji na stronie internetowej spotkania.
  • 17 grudnia 2012
    Piotr Rafalski
    W imieniu Rady Klubu mam zaszczyt ogłosić konkurs na organizację Zimowych Warsztatów Naukowych dla roczników 2011 i 2012. Organizator Warsztatów powinien być w roczniku 2008 lub starszym. Tym razem termin oraz miejsce zostały już przez Radę zarezerwowane - ma to być 9-17 lutego 2013 w znanym nam już Ośrodku ZHP w Rogalinku. W zgłoszeniu oprócz Twojego imienia i nazwiska powinien zatem znaleźć się jedynie opis Twojej wizji dla Zimowych Warsztatów Naukowych oraz zarys planu tychże. Bardzo mile widziane będą informacje o dodatkowych atrakcjach (naukowych jak i rozrywkowych) oferowanych uczestnikom w ramach Warsztatów. Zgłoszenia zbieram do 27 grudnia (mój adres można znaleźć na r2d2). Jakiekolwiek dodatkowe pytania/wątpliwości/inne sprawy związane z Warsztatami, którymi chcielibyście się podzielić również należy kierować pod ten adres. Z astronomicznym pozdrowieniem, Piotr "Ani" Rafalski
  • 17 października 2012
    Łukasz Zatorski
    Seminarium jesienne dla roczników 2010+2011, odbędzie się w Lublinie w dniach 17-20 listopada (sobota-wtorek). Głównym punktem seminarium jest oczywiście sesja referatowa. Tym razem należy przygotować 10-15-minutowe wystąpienie związane z tematem przewodnim Astrosmaczki, czyli to wszystko co ciekawe w astronomii, a o czym większość z nas mogła nie słyszeć. Zgłoszenia, do 30 października 2012 roku należy wysłać do Marty Kubackiej na adres mailowy. Więcej szczegółów tradycyjnie na stronie spotkania.
  • 10 października 2012
    Łukasz Zatorski
    Zapraszamy na seminarium jesienne przeznaczone dla Przyjaciół Klubu Astronomicznego Almukantarat z rocznika 2012. Odbędzie się ono w terminie 19-22 października w Kujankach (woj. Wielkopolskie). Organizatorami spotkania są Ewa Krużyńska, Michał Kawalec oraz Tomasz Sierawski. Chęć uczestniczenia w Seminarium należy zgłaszać mailowo na adres Ewy Krużyńskiej. Termin przyjmowania zgłoszeń (nieprzekraczalny!) to 15 października. Dalsze informacje można znaleźć tutaj.
  • 26 sierpnia 2012
    Łukasz Zatorski
    Jesteśmy w trakcie tegorocznej akcji letniej Klubu Astronomicznego Almukantarat. Od 5 do 18 sierpnia trwał obóz naukowy dla absolwentów gimnazjum, który został zorganizowany w ośrodku harcerskim w Rączkach. Natomiast tydzień temu, 19 sierpnia, rozpoczął się w ośrodku „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim obóz dla uczniów liceum, który zakończy się 2 września.
  • 18 maja 2012
    Agata Rożek
    Zapraszamy na tegoroczne obozy naukowe, które odbędą się w sierpniu. Obóz dla uczniów kończących gimnazja (nowy nabór) będzie miał miejsce w dniach 5-18 sierpnia w stanicy harcerskiej Biały Brzeg w Rączkach. Szczegóły dotyczące tego spotkania znajdują się tutaj. Natomiast uczestników wcześniejszych spotkań zapraszamy na obóz od 19 sierpnia do 2 września w ośrodku Nadwarciański Gród w Załęczu Wielkim.
  • 25 kwietnia 2012
    Agata Rożek
    Starszych uczestników naszych obozów zapraszamy na seminarium wiosenne, które odbędzie się w Izerskim Parku Ciemnego Nieba w terminie 7-10 czerwca 2012r. Najważniejszym punktem seminarium będą, przy sprzyjającej pogodzie, nocne obserwacje nieba. Tematyka sesji referatowej będzie wiązała się bezpośrednio z obserwacjami nieba oraz astrofotografią. Szczegółowe informacje na temat seminarium można znaleźć na stronie spotkania lub u organizatorki, Hanny Nowickiej.
  • 30 marca 2012
    Agata Rożek
    Zapraszamy młodzież z naboru 2011 na seminarium wiosenne, które odbędzie się w Kruszwicy w terminie 27-30 kwietnia 2012r. Tematem przewodnim sesji referatowej będą Zjawiska astronomiczne na niebie. W programie oprócz sesji referatowej przewidziane są zajęcia w astrobazie w Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika. Zgłoszenia przyjmuje do 17 kwietnia organizator, Karolina Suszyńska. Więcej informacji można znaleźć na stronie spotkania.
  • 21 grudnia 2011
    Agata Rożek
    W najbliższym odcinku programu "Jak to działa?" (odcinek nr 15) emitowanego przez TVP 1 wystąpią Członkowie naszego Klubu - Marcin Lipinski i Daniel Pęcak. Program będzie można obejrzeć jutro (czwartek, 22.12) o 9.45 na TVP 1 lub w Internecie na stronie oficjalnej "Jak to działa?".
    Opis odcinka:
    Bohaterem tego odcinka jest teleskop. Wyjaśnimy dokładnie, jak on działa i jakie są jego rodzaje. Porozmawiamy z entuzjastami astronomii oraz naukowcami, którzy na co dzień korzystają z teleskopu, obserwując niebo. Odwiedzimy obserwatorium astronomiczne znajdujące się w okolicach Warszawy. Opowiemy także o polskim obserwatorium astronomicznym w Chile. A wszystko to na kilka chwil przed pojawieniem się na niebie Gwiazdki. (http://www.tele-program.pl)
  • 17 grudnia 2011
    Agata Rożek
    Zimowe Warsztaty Naukowe przeznaczone dla roczników 2010 oraz 2011 odbędą się w terminie 4-11 lutego 2012 w Rogalinku (woj. wielkopolskie, pow. poznański). Organizatorami spotkania są Ewa Krużyńska, Mikołaj Krużyński oraz Tomasz Sierawski. Nieprzekraczalny termin nadsyłania zgłoszeń to 15 stycznia 2012. Więcej informacji można znaleźć na stronie spotkania.
  • 5 grudnia 2011
    Agata Rożek
    Klub Astronomiczny Almukantarat bierze udział w VII edycji konkursu Popularyzator Nauki. Konkurs jest organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na stronach serwisu Nauka w Polsce można od początku grudnia zapoznać się z prezentacją naszej kandydatury.
  • 21 listopada 2011
    Agata Rożek
    W sobotę 19 listopada odbył się w Warszawie Zjazd Klubu, podczas którego dokonano wyboru nowych Władz. Przewodniczącym Kapituły Odznaki Członka Honorowego został Michał Matraszek. Pierwsze posiedzenie nowych Władz odbędzie się 18 grudnia w Gliwicach. W gronie Członków dyskutowane były bieżące działania Klubu, ze szczególnym uwzględnieniem losów portalu AstroNET, zaangażowania w Olimpiadę Astronomiczną i przyszłości obozów. Po Zjeździe zgromadzeni wybrali się na seans pod Niebem Kopernika.
  • 15 listopada 2011
    Wojciech Rutkowski
    Rada Klubu przyjęła deklaracje członkowskie Marty Kubackiej, Kingi Siebielskiej, Pawła Bognera i Mikołaja Krużyńskiego. Nowym Członkom Almukantaratu życzymy satysfakcji i owocnej pracy w Klubie!
  • 5 października 2011
    Wojciech Rutkowski
    Zjazd Klubu odbędzie się w sobotę, 19 listopada 2011 o godzinie 12 w sali wykładowej Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie, przy ul. Bartyckiej 18. Na zjazd zapraszamy wszystkich Członków naszego stowarzyszenia.
  • 19 września 2011
    Wojciech Rutkowski
    Zapraszamy na Noc Naukowców w Poznaniu w piątek, 23 września. Szczególnie polecamy wizytę w Obserwatorium Astronomicznym (ul. Słoneczna 36) od godziny 18, gdzie będzie można nas spotkać!
  • 16 września 2011
    Wojciech Rutkowski
    Zapraszamy na Dzień Otwarty w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie (ul. Bartycka 18)! W programie znajdą się między innymi prezentacje naszych przyjaciół. Szczegóły na stronie CAMK.
  • 21 maja 2011
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Z przyjemnością zapraszamy na nasze tegoroczne obozy letnie, które odbędą się w stanicy harcerskiej „Biały Brzeg” w Rączkach: obóz dla nowego naboru w dn. 31 lipca–13 sierpnia, zaś spotkanie roczników 2009–2010 — 17–30 lipca.
  • 7 kwietnia 2011
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Jak co roku, zapraszamy na dwa seminaria wiosenne: 28 kwietnia–1 maja w Jastrowiu k. Piły dla rocznika 2010 oraz 3–6 czerwca w Skale dla starszych roczników.
  • 12 marca 2011
    Wojciech Rutkowski
    Znamy terminy obozów naukowych akcji letniej 2011. Obóz dla uczniów kończących gimnazja (nowy nabór) odbędzie się w terminie 31 lipca–13 sierpnia. Natomiast uczestników wcześniejszych spotkań zaprosimy na obóz od 17 do 30 lipca. Więcej szczegółów podamy wkrótce.
  • 2 marca 2011
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Najbliższe posiedzenie Rady Klubu odbędzie się 12 marca w Warszawie.
  • 28 grudnia 2010
    Wojciech Rutkowski
    W ramach akcji zimowej 2011 zorganizowane zostaną dwa spotkania. Roczniki 2009 i 2010 zapraszamy na Zimowe Warsztaty Naukowe, które odbędą się 14-20 lutego w Rogaliku koło Poznania. Szczegóły zostały wysłane pocztą elektroniczną, pojawią się również na stronie warsztatów.

    Roczniki 2007-2008 zapraszamy do udziału w Zimowych Warsztatach Kadrowych, organizowanych 19-26 lutego w Toruniu. Więcej informacji można znaleźć na stronie spotkania.
  • 11 października 2010
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Decyzją rady na liście członków Klubu znalazło się pięć nowych nazwisk. Są to Marcin Lipinski, Stanisław Ochotny, Daniel Pęcak, Agata Senczyna oraz Łukasz Zatorski. Gratulujemy!
    Tradycyjnie zapraszamy na dwa jesienne spotkania dla młodzieży: seminarium dla nowego naboru w Szczecinku 11–14 listopada, oraz dla roczników 2008/9 w Korbielowie 21–24 października.
  • 19 września 2010
    Paweł Laskoś-Grabowski
    W sobotę 9 października w Łodzi odbędzie się posiedzenie rady Klubu, a następnie zbierze się Kapituła Odznaki Członka Honorowego Klubu.
  • 15 sierpnia 2010
    Wojciech Rutkowski
    Akcja letnia 2010 zakończona. Na dwa obozy w stanicy harcerskiej Biały Brzeg przyjechało razem 170 osób, 80 uczestniczyło w obozie astronomicznym po raz pierwszy. O tym, co działo się w Rączkach można przeczytać w AstroNEWS. Do zobaczenia na seminariach jesiennych!
  • 18 czerwca 2010
    Wojciech Rutkowski
    Klub zmienił konto bankowe — aktualny numer rachunku jest na stronie kontakt.
  • 18 czerwca 2010
    Wojciech Rutkowski
    Udostępniliśmy klubowe aktualności przez kanał RSS. Dzięki temu łatwiej będzie obserwować życie Almukantaratu i być na bieżąco z klubowymi wydarzeniami.
  • 30 kwietnia 2010
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Mamy przyjemność zaprosić Was na tegoroczne obozy astronomiczne Klubu Astronomicznego „Almukantarat”. Oba tegoroczne obozy odbędą się w Stanicy Harcerskiej „Biały Brzeg” w Rączkach (gmina Kluczewsko, powiat włoszczowski, województwo świętokrzyskie).
    Obóz dla nowego naboru odbędzie się w dniach 1–15 sierpnia 2010. Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem zapraszamy na stronę z informacjami o obozie.
    Obóz dla starszych odbędzie się w dniach 17–31 lipca 2010. Zapraszamy na niego osoby z roczników 2008 i 2009, czyli licealistów, którzy już uczestniczyli w naszych spotkaniach. Zgłoszenia zbiera do 23 czerwca oboźny, Łukasz Zatorski.
  • 28 kwietnia 2010
    Wojciech Rutkowski
    Działamy już na nowym klubowym serwerze — w najbliższych dniach powinny wystartować wszystkie usługi. Przenosiny zakłóciła niestety awaria dotychczasowej maszyny, dlatego operacja nie przebiega tak sprawnie, jakbyśmy sobie tego życzyli, ale żadne dane nie zostały utracone.
  • 29 marca 2010
    Agata Rożek
    Zapraszamy na seminaria wiosenne. Seminarium dla rocznika 2009, które tym razem odbędzie się w Bielsku-Białej, jest organizowane przez Martę Kubacką. Spotkanie odbędzie się w dniach 30 kwietnia–3 maja (piątek–poniedziałek), zgłoszenia zbierane są do 15 kwietnia. Więcej informacji można znaleźć na stronie spotkania. Seminarium dla starszych organizuje Stanisław Ochotny i odbędzie się ono w kolejnym miejscu, w którym nas jeszcze nie było, czyli w Gnieźnie. Do 18 kwietnia można przysyłać zgłoszenia na spotkanie, które potrwa od 14–17 maja. Oczywiście, istnieje już strona informacyjna wyjazdu.
  • 21 stycznia 2010
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Powstała strona Zimowych Warsztatów Naukowych w Brzesku. Znajdują się na niej aktualizowane na bieżąco informacje o spotkaniu i dane kontaktowe organizatorów.
  • 11 stycznia 2010
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Almukantarat zaprasza na Zimowe Warsztaty Naukowe! W tym roku odbędą się dwa spotkania: w dniach 6–13 lutego w Brzesku dla roczników 2007–2008 (organizacją zajmują się Aleksandra LewandowskaAleksandra Janczak) oraz w dniach 21-27 lutego w Rogalinku dla rocznika 2009 (komendantem będzie Leszek Błaszczyk). Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o kontakt z organizatorami.
  • 8 stycznia 2010
    Paweł Laskoś-Grabowski
    W sobotę, 9 stycznia 2010, we Wrocławiu odbędzie się pierwsze w tym roku posiedzenie rady Klubu.
  • 26 listopada 2009
    Paweł Laskoś-Grabowski
    W ubiegłą sobotę, 21 listopada, w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, odbył się Zjazd Klubu. Między innymi wybrano nowe władze Klubu, których aktualny skład dostępny jest na odpowiedniej podstronie. Przewodniczącym Kapituły Odznaki Członka Honorowego został Piotr Ligęza.
  • 23 października 2009
    Agata Rożek
    Seminarium jesienne dla rocznika 2009 odbędzie się w dniach 5-8 listopada we Wrocławiu. Informacje o seminarium organizowanym przez Anię Ogorzałek i Olę Bej znaleźć można na stronie. Starszych zapraszamy do Opola, gdzie spotkanie 12-15 listopada organizuje Jakub Draganek. Szczegóły już wkrótce na Obserwatorze. Do zobaczenia!
  • 30 września 2009
    Leszek Błaszczyk
    3 października 2009 w Poznaniu odbędzie się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Rady Klubu. Zjazd Klubu odbędzie się w sobotę, 21 listopada 2009 w Warszawie.
  • 27 sierpnia 2009
    Wojciech Rutkowski
    Marek Nikołajuk, członek Almukantaratu, został przyjęty w poczet członków indywidualnych Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Gratulujemy!
  • 20 czerwca 2009
    Agata Rożek
    Zapraszamy do udziału w czwartej edycji konkursu na plan obserwacyjny. Wszystkie szczegóły dostępne na podstronie konkursu. Życzymy powodzenia!
  • 2 maja 2009
    Leszek Błaszczyk
    Rozpoczęły sie przygotowania do akcji letniej. Zapraszamy nowych uczestników na obóz astronomiczny, który odbędzie się 5 — 18 lipca 2009 w ośrodku Nadwarciański Gród w Załęczu Wielkim koło Wielunia. Szczegółowe informacje można znaleźć na aktualizowanej stronie informacyjnej obozu.
  • 23 kwietnia 2009
    Agata Rożek
    Almukantarat zaprasza roczniki 2007 i 2008 na obóz w dniach 25 lipca–8 sierpnia 2009 w Stanicy Harcerskiej „Biały Brzeg” w Rączkach, gmina Kluczewsko, powiat włoszczowski, województwo świętokrzyskie. Zgłoszenia do 30 czerwca przyjmuje oboźny. Aktualne informacje oraz dalsze szczegóły będą stopniowo pojawiać się na stronie obozu, którą warto regularnie odwiedzać.
  • 21 kwietnia 2009
    Agata Rożek
    W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zaprasza mieszkańców, uczniów i studentów z Poznania i Wielkopolski na wyjątkowy wykład pt. „Czy Ziemi zagraża globalny kataklizm spowodowany zderzeniem z innym ciałem niebieskim?” (Edward Bowell, Lowell Observatory, Flagstaff, Arizona, USA).
    Wykład odbędzie się 27 kwietnia 2009 r. o godz. 17:00 w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu i będzie tłumaczony na żywo przez dr. Tomasza Kwiatkowskiego. Więcej informacji na stronie obserwatorium. Wstęp wolny.
  • 19 kwietnia 2009
    Paweł Laskoś-Grabowski
    „Almukantarat” zaprasza na seminaria wiosenne 2009. W dniach 29 kwietnia – 3 maja w Bledzewie odbędzie się spotkanie dla roczników 2007–8 organizowane przez Wojciecha Ideca, zaś 5–9 czerwca w Bieczu — dla rocznika 2006, organizowane przez Martę Kubacką i Marcina Kotowicza. Informacje o seminariach tradycyjnie będą pojawiać się na ich stronach internetowych.
  • 15 kwietnia 2009
    Leszek Błaszczyk
    18 kwietnia w Poznaniu odbędzie się posiedzenie Rady Klubu.
  • 18 marca 2009
    Agata Rożek
    Pracownicy i studenci Obserwatorium Astronomicznego UAM oraz członkowie Klubu Astronomicznego „Almukantarat” zapraszają wszystkich zainteresowanych (dorosłych, młodzież oraz dzieci) na Dni Otwarte do Obserwatorium. W ramach ogólnoświatowej akcji 100 godzin z Astronomią można będzie zwiedzić Obserwatorium, zobaczyć instrumenty astronomiczne, wysłuchać cyklu wykładów a w przypadku sprzyjajacej pogody obserwować nocne niebo. Wykłady popularnonaukowe odkryją przed Państwem najciekawsze zagadnienia z astronomii (początek każdego wykładu o pełnej godzinie — szczegółowy program będzie wkrótce dostepny na stronie obserwatorium.
    Wstęp do Obserwatorium jest bezpłatny.
    Dni Otwarte odbędą się w Obserwatorium Astronomicznym UAM, przy ul. Słonecznej 36 w terminach:
    3 kwietnia (piątek) w godzinach od 18:00 do około 24:00,
    4 kwietnia (sobota) w godzinach od 16:00 do około 24:00.
  • 23 stycznia 2009
    Wojciech Rutkowski
    Klub Astronomiczny Almukantarat partnerem Miedzynarodowego Roku Astronomii w Wielkopolsce. Zapraszamy na serię wykładów otwartych w poznańskim Obserwatorium Astronomicznym UAM!
  • 12 grudnia 2008
    Wojciech Rutkowski
    Narodowy Ośrodek ISSN przy Bibliotece Narodowej nadał tytułowi AstroNET – Polski Portal Astronomiczny Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego: ISSN 1689-5592
  • 25 listopada 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Almukantarat przygotowuje dwa zimowe spotkania dla młodych sympatyków Klubu. Zapraszamy zatem na:
    • Zimowe Warsztaty Naukowe 2009. W tym roku warsztaty odbędą się w Potarzycy k. Jarocina i będą mocno astronomiczne. W planach spotkania w Planetarium w Potarzycy oraz zajęcia z astronomii, fizyki i matematyki. Więcej informacji na stronie spotkania, zgłoszenia przyjmuje do końca stycznia Dorota Gregorowicz.
    • Zimowe Warsztaty Kadrowe 2009. Będzie to eksperymentalne spotkanie dla roczników 2005–6, mające przygotować ich członków do pełnienia funkcji kadrowych na przyszłych obozach Klubu. Aktualne informacje dotyczące spotkania dostępne są na jego stronie oraz u organizatora — Pawła Laskoś-Grabowskiego.
  • 25 listopada 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    W Białymstoku i Krakowie zakończyly się seminaria jesienne „Almukantaratu”, przeznaczone odpowiednio dla roczników 2008 oraz 2006–7.
  • 12 listopada 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Wspólnym wysiłkiem naszych członków i sympatyków powstała mapa Klubowych spotkań. Zachęcamy do oglądania i uzupełniania informacji!
  • 5 listopada 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Najbliższe posiedzenie Rady Klubu odbędzie się 15 listopada w Poznaniu.
  • 22 września 2008
    Leszek Błaszczyk
    30 sierpnia zakończyła się tegoroczna akcja letnia. W tym roku zorganizowalismy aż trzy spotkania. Akcja zaczęła się trzydniowym spotkaniem jubileuszowym, na które licznie przybyli członkowie Klubu. Przeprowadziliśmy także dwa bardzo liczne i udane obozy. Mimo że kadra pierwszego obozu składała się z ludzi, którzy w swoich rolach wystąpili pierwszy raz, obóz był bardzo udany. W imieniu Władz Klubu pragnę podzekować wszystkim, którzy poświęcili swój czas i siły aby przygotować kolejną akcję letnią.
    Władze Klubu przykładają szczególną troskę do przyjmowania nowych członków, którzy w przyszłości będą decydować o charakterze Klubu i organizować spotkania. Dlatego podczas tegorocznych obozów letnich zaproponowaliśmy podpisanie deklaracji członkowskiej pięciu osobom. Są to Aleksandra Janczak, Witold Gospodarczyk, Dorota Gregorowicz, Anna Ogorzałek i Aleksandra Bej. Głosowanie nad przyjęciem w/w osób odbedzie się na najbliższym posiedzeniu Rady Klubu.
  • 20 września 2008
    Wojciech Rutkowski
    W Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie odbyło się seminarium dla nauczycieli fizyki. Spotkanie dotyczyło organizacji Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w Polsce. Wzięło w nim udział również dwoje przedstawicieli Almukantaratu: Ola Janczak i Witek Gospodarczyk.
  • 11 lipca 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Ogłaszamy kolejną edycję konkursu na plan obserwacyjny. Wszystkie szczegóły dostępne są na podstronie konkursu. Zapraszamy do udziału!
  • 30 maja 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Zapraszamy pełnoletnie osoby związane z Klubem do udziału w tegorocznym jubileuszu 25-lecia obozów astronomicznych organizowanych przez Klub! Wszystkie szczegóły dostępne są na podstronie jubileuszu.
  • 11 maja 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Rozpoczęła się rekrutacja na obóz letni 2008 dla nowego naboru! Obóz odbędzie się w dniach 3–16 sierpnia, komendantem będzie Agata Rożek. Wszystkie informacje znajdują się na stronie obozu. Serdecznie zapraszamy!
    Wiosenne seminarium dla roczników 2005–6 odbędzie się w dniach 29 maja–1 czerwca 2008 w Gdańsku. Zgłoszenia przyjmuje Rafał Szepietowski. Wszystkie informacje znajdują się na stronie seminarium.
  • 4 kwietnia 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Wiosenne seminarium dla rocznika 2007 odbędzie się w dniach 1–4 maja 2008 w Licheniu. Zgłoszenia przyjmują Aleksandra Janczak oraz Witold Gospodarczyk. Wszystkie informacje znajdują się na stronie seminarium.
  • 16 marca 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    W Krakowie zakończyła się wymiana „One sky 4 all, all 4 one sky”. 29 marca 2007 odbędzie się w Poznaniu posiedzenie Rady Klubu.
  • 6 lutego 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Uwaga! Uległ zmianie termin wymiany w Krakowie — aktualny to 9–16 marca.
  • 15 stycznia 2008
    Leszek Błaszczyk
    Polska agencja programu „Młodzież w działaniu” zaakceptowała nasz program wymiany, który został zatytułowany „One sky 4 all, all 4 one sky”. Wymiana ma odbyć się w Krakowie, 9–16 marca 2008. Przygotowania do imprezy koordynuje Wojciech Idec. Zainteresowanych uczestnictwem zapraszamy na forum wymiany.
  • 11 stycznia 2008
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Ogłaszamy konkurs na plan obserwacyjny, którego przedmiotem jest opieka nad Klubowymi teleskopami w czasie pomiędzy zimowymi i letnimi obozami. Konkurs adresowany jest do wszystkich, którzy choć raz mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach „Almukantaratu”. Szczegółowe informacje wraz z regulaminem konkursu i wzorem zgłoszenia znajdują się na podstronie konkursu.
    Zapraszamy do udziału!
  • 22 grudnia 2007
    Agata Rożek
    Drugie Zimowe Warsztaty Naukowe Klubu Astronomicznego Almukantarat odbędą się w terminie 8–15 lutego 2008 w Rogalinku koło Poznania. Spotkanie przeznaczone jest dla osób z roczników 2005–2007, starszych zapraszamy do kadrowania. W programie Warsztatów między innymi wizyta na Wydziale Fizyki UAM.
    Organizatorami spotkania są Teresa Kubacka i Igor Wójcikowski, zgłoszenia przyjmowane będą do 27 stycznia 2008. O szczegółach można przeczytać na stronie Warsztatów. Zapraszamy!
  • 6 grudnia 2007
    Leszek Błaszczyk
    16 grudnia 2007 odbędzie się w Poznaniu pierwsze posiedzenie Rady Klubu obecnej kadencji.
  • 13 października 2007
    Paweł Laskoś-Grabowski
    Jesienne seminaria dla „starszych” odbędą się 15–18 listopada we Wrocławiu oraz 24–27 listopada w Lanckoronie. Wszystkie informacje dostępne są na stronach seminariów (Wrocław, Lanckorona). Zapraszamy!
  • 20 września 2007
    Leszek Błaszczyk
    W niedzielę, 14 października 2007, o godzinie 12:00 w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN przy ul. Bartyckiej 18 w Warszawie odbędzie się Zjazd Klubu Astronomicznego Almukantarat. W przypadku braku quorum drugi termin jest wyznaczony na godzinę 12:30 tego samego dnia.
  • 4 września 2007
    Agata Rożek
    Jesienne seminarium dla osób, które w tym roku po raz pierwszy spotkały się z Klubem, odbędzie się w dniach 25–28 października 2007 w Potarzycy k. Jarocina. Seminarium organizowane jest we współpracy z miejscowym gimnazjum i szkolnym Planetarium im. Jana Heweliusza. Więcej informacji można znaleźć na stronie seminarium. Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 października. Zapraszamy!
  • 26 sierpnia 2007
    Leszek Błaszczyk
    W sobotę, 25 sierpnia, po zakończeniu akcji obozowej, odbyło się zebranie Rady Klubu ustępującej kadencji. Rada Klubu przegłosowała przyjęcie nowych członków. Są to:
    • Marcin Kotowicz
    • Tomasz Sierawski
    • Rafał Szepietowski
    • Igor Wójcikowski
    • Krzysztof Zieleniewski
    Gratulujemy!
    Rada Klubu ustaliła także termin Zjazdu. Zjazd odbędzie się 14 października 2007. Jeśli termin będzie kolidował z wyborami parlamentarnymi, wówczas zostanie on automatycznie przeniesiony na 21 października 2007.
  • 26 sierpnia 2007
    Leszek Błaszczyk
    25 sierpnia 2007 zakończyła się obozowa akcja letnia. Dziękujemy uczestnikom za udział, a kadrze — za wysiłek włożony w przygotowanie zajęć. Zachęcamy do zapoznania się z treścią newsa napisanego na zakończenie drugiego obozu.
  • 13 sierpnia 2007
    Leszek Błaszczyk
    W sobotę, 25 sierpnia 2007, w Załęczu Wielkim odbędzie się posiedzenie Rady Klubu „Almukantarat”. Jest to ostatnie zebranie Rady przed najbliższym Zjazdem Klubu, który odbędzie się jesienią tego roku.
  • 18 czerwca 2007
    Wojciech Rutkowski
    Minął termin zgłoszeń na tegoroczny obóz astronomiczny 29 lipca–11 sierpnia. Wysłane zostały karty kwalifikacyjne oraz szczegółowe informacje o obozie.
  • 4 czerwca 2007
    Agata Rożek
    Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie nowego projektu. W październiku ma dojść do w Nowosybirsku spotkania przedstawicieli czterech organizacji młodzieżowych pragnących podjąć pracę nad kontynuacją projektu Eclipse Hunters. Nowy projekt będzie się nazywał „One Sky 4 All, All 4 One Sky” i będzie się składał z dwóch wyjazdów. Pierwsze spotkanie — w Polsce — planowane jest na luty; drugie — w Rosji — na sierpień 2008. Oba wyjazdy będą połączone z obserwacjami zaćmień (najpierw Księżyca, później Słońca) i będa uwzględniały idee Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. W nowym projekcie mają wziąć udział organizacje z czterech krajów: Z niecierpliwością czekamy na decyzję agencji programu Młodzież w Działaniu. Trzymajcie kciuki!
  • 22 maja 2007
    Wojciech Rutkowski
    Zapraszamy na Piknik Naukowy! Już po raz 11. na warszawskim Rynku Nowego Miasta i Podzamczu organizowany jest Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS. W tym roku hasłem przewodnim imprezy jest „Matematyka i my”. Podobnie jak w poprzednich edycjach, na pikniku będzie również obecny Klub Astronomiczny „Almukantarat”. Zapraszamy 26 maja od godziny 11! Więcej informacji na stronie Pikniku.
  • 7 maja 2007
    Wojciech Rutkowski
    Jak co roku zapraszamy uczniów i absolwentów gimnazjów zainteresowanych naukami ścisłymi na obóz astronomiczny! Odbędzie się on w terminie 29 lipca–11 sierpnia w ośrodku „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim koło Wielunia. Szczegóły na stronie informacynej.
  • 29 kwietnia 2007
    Leszek Błaszczyk
    31 maja–3 czerwca odbędzie się w Trójmiescie seminarium wiosenne dla roczników 2004 i 2005. Zgłoszenia należy przysyłać do 25 maja na adres almukantarat.zgloszenia@gmail.com. Więcej szegółowych informacji można znaleźć na stronie seminarium.
  • 11 kwietnia 2007
    Wojciech Rutkowski
    Tegoroczne obozy naukowe w Załęczu Wielkim odbędą się w terminach: 29 lipca–11 sierpnia (obóz dla nowego naboru) oraz 12–25 sierpnia (obóz dla roczników 2005–2006).
  • 22 marca 2007
    Leszek Błaszczyk
    2–6 maja 2007 odbędzie się w Świnoujściu seminarium wiosenne dla rocznika 2006. Zgłoszenia należy przysyłać do 16 kwietnia do Wojciecha Ideca. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie seminarium.
  • 12 lutego 2007
    Wojciech Rutkowski
    W niedzielę w Rogalinku koło Poznania rozpoczęły się Zimowe Warsztaty Naukowe organizowane przez Almukantarat. Prawie 50 osób — uczestników i kadry — spędzi tydzień na wspólnej nauce i zabawie. W programie spotkania, poza tradycyjnymi referatami uczestników, przewidziano wykłady z astronomii i nauk pokrewnych, zajęcia z fizyki doświadczalnej, „Easy English for Young Astronomers” oraz wycieczkę do Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Bórowcu. Życzymy uczestnikom miłego pobytu i niezapomnianych wrażeń!
  • 12 grudnia 2006
    Wojciech Rutkowski
    Iza Spaleniak i Maciek Wielgus reprezentują nasz Klub na seminarium kontaktowym „Everything for Tomorrow”, które odbywa się w tym tygodniu w miejscowości Isparta w Turcji. Na spotkaniu obecni są także uczestnicy z Finlandii, Rumunii, Litwy, Włoch, Malty, Estonii oraz Turcji.
  • 8 grudnia 2006
    Wojciech Rutkowski
    Zawartością klubowej strony opiekuje się teraz Leszek Błaszczyk.
  • 5 grudnia 2006
    Wojciech Rutkowski
    Zimowe Warsztaty Naukowe odbędą się 11–18 lutego 2007 w Rogalinku koło Poznania. Zapraszamy na nie osoby z roczników 2004, 2005 i 2006. Poza zajęciami z astronomii, matematyki i fizyki planowana jest między innymi wycieczka do Stacji Laserowej PANObserwatorium Astronomicznego UAM w Borówcu. Zgłoszenia przyjmuje do 22 stycznia 2007 Agata Rożek. Dalsze informacje można znaleźć na stronie warsztatów.
  • 3 grudnia 2006
    Wojciech Rutkowski
    W Poznaniu odbyło się zebranie Rady Klubu. Omówiona została działalność Klubu w od marca bieżącego roku, a także plany na najbliższe miesiące i akcję letnią. Przedyskutowano też aktualne problemy Klubu.
  • 7 listopada 2006
    Wojciech Rutkowski
    Najbliższe zebranie Rady Klubu odbędzie się w Poznaniu, 3 grudnia 2006.
  • 24 października 2006
    Wojciech Rutkowski
    Klub wziął udział w II Kongresie Organizacji Astronomicznych, który odbył się 21–22 października w Chorzowie. Reprezentantem naszego stowarzyszenia był Wojciech Rutkowski.
  • 18 października 2006
    Wojciech Rutkowski
    Jesienne seminarium astronomiczne dla roczników 2004 i 2005 odbędzie się 24–27 listopada 2006 w Walimiu. Koszt udziału w spotkaniu wynosi 35 złotych. Zgłoszenia przyjmuje Wojtek Rutkowski do 10 listopada. Szczegóły zamieszczane są na stronie seminarium.
  • 12 października 2006
    Wojciech Rutkowski
    Klub Astronomiczny „Almukantarat” bierze udział w IX Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UAM. Można nas spotkać w sali 017.
  • 23 września 2006
    Wojciech Rutkowski
    Jesienne seminarium dla młodzieży z rocznika 2006 odbędzie się 12–15 października w Gorcach. Zgłoszenia przyjmuje do końca września Małgorzata Karaś. Więcej szczegółów znajduje się na stronie seminarium.
  • 1 września 2006
    Wojciech Rutkowski
    Zakończyliśmy tegoroczną akcję letnią. W „Nadwarciańskim Grodzie” zorganizowaliśmy dwa obozy astronomiczne: dla nowego naboru (rocznik 2006) oraz uczestników wcześniejszych spotkań. Odbyła się również polsko-turecka wymiana młodzieży „Pod wspólnym dachem nieba”, dofinansowana ze środków europejskiego Programu Młodzież. O naszych spotkaniach informowaliśmy w AstroNEWS.

    We wrześniu zapraszamy do Wielunia, gdzie w Zespole Szkół Nr 1 i w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki organizujemy wystawy i prezentacje. Informacje na stronie eclipsehunters.almukantarat.pl. Wystawę będzie można również zobaczyć 16–17 września na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Hoża 69). Zapraszamy!
  • 5 czerwca 2006
    Krzysztof Roszkowski
    Klub Astronomiczny „Almukantarat” organizuje obóz astronomiczny przeznaczony dla osób, które po raz pierwszy uczestniczyły w naszych spotkaniach w roku 2004 lub 2005. Komendantem obozu jest Krzysztof Roszkowski. Obóz odbędzie się w terminie 30 lipca–12 sierpnia w Załęczu Wielkim. Program przewiduje zajęcia z astronomii, matematyki, fizyki i informatyki. Koszt obozu to 750 zł. Zapraszamy uczestników, a także wykładowców i wychowawców!
  • 19 maja 2006
    Wojciech Rutkowski
    Klub będzie uczestniczył w 10. Pikniku Naukowym Polskiego Radia BIS. Impreza odbędzie się w sobotę, 3 czerwca w godzinach 11–20 na warszawskim Podzamczu. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska (nr 109)!
  • 22 marca 2006
    Wojciech Rutkowski
    Wiosenne seminarium astronomiczne dla roczników 2003 i 2004 odbędzie się 25–28 maja w Kielcach. Szczegółowe informacje na temat spotkania znajdują się na stronie seminarium.
  • 15 marca 2006
    Wojciech Rutkowski
    Wiosenne seminarium astronomiczne dla rocznika 2005 odbędzie się 3 7 maja w miejscowości Gawrych Ruda. Szczegółowe informacje na temat spotkania znajdują się na stronie seminarium.

    „Nadwarciański Gród” zaprasza do przyjazdu na zielone szkoły. Informacje na ten temat: zaproszenie na zielone szkoły.
  • 13 marca 2006
    Wojciech Rutkowski
    Uruchomiliśmy stronę projektu „Eclipse Hunters”: eclipsehunters.almukantarat.pl.
  • 7 marca 2006
    Wojciech Rutkowski
    W niedzielę w Poznaniu odbyło się zebranie Rady Klubu. W części sprawozdawczej omówiono przebieg tegorocznej akcji zimowej i wizyty przygotowawczej w Turcji w ramach projektu Eclipse Hunters. Następnie przedyskutowano plany na najbliższe miesiące: organizację seminariów wiosennych, zielone szkoły w Załęczu Wielkim, udział w Pikniku Naukowym w Warszawie oraz plan akcji letniej. Do członków Klubu dołączyła Aleksandra Woźniak — gratulujemy! Podjęto decyzję o skreśleniu Kazimierza Friedricha i Krzysztofa Kowalczyka z listy członków Klubu.

    Obóz dla nowego naboru ma odbyć się w terminie 16–29 lipca, nabór koordynuje Marcin Nowakowski. Drugi obóz — dla młodzieży z roczników 2004 i 2005 — jest zaplanowany od 30 lipca do 12 sierpnia.
  • 21 lutego 2006
    Wojciech Rutkowski
    Dobiegło końca tegoroczne zimowisko „Almukantaratu”. Wzięła w nim udział młodzież z rocznika 2005, przyjechało także kilku uczestników z roczników 2003 i 2004. W programie znalazły się tradycyjnie referaty, były też zajęcia z matematyki i informatyki oraz ćwiczenia w języku angielskim. Plany obserwacyjne krzyżowały chmury. Więcej na temat zimowiska można przeczytać w AstroNEWS.
  • 8 lutego 2006
    Wojciech Rutkowski
    Spotkanie Rady Klubu odbędzie się 5 marca 2006 o godzinie 12:15 w Poznaniu, w Collegium Altum.
  • 20 stycznia 2006
    Wojciech Rutkowski
    Planowane na 19–25 lutego zimowisko dla roczników 2003/2004 nie odbędzie się z powodu zbyt małej liczby chętnych.
  • 12 stycznia 2006
    Wojciech Rutkowski
    Polska i turecka agencja programu „Młodzież” przyjęła wniosek o finansowanie wspólnego przedsięwzięcia klubów astronomicznych „Almukantarat” i „Tutulum”: „Eclipse Hunters”. W ramach projektu nasi członkowie i przyjaciele pojadą do Turcji, aby w miejscowości Antalya obserwować całkowite zaćmienie Słońca 29 marca. Więcej o projekcie piszemy w AstroNEWS.
  • 5 stycznia 2006
    Wojciech Rutkowski
    Zapraszamy na zimowisko dla roczników 2003–2004. Spotkanie odbędzie się 19–25 lutego w Załęczu Wielkim. Koszt uczestnictwa to 285 złotych. Ogranizatorem jest Wojtek Rutkowski, szczegóły na temat zimowiska zamieszczone są na stronie spotkania.
  • 4 stycznia 2006
    Wojciech Rutkowski
    Koszt uczestnictwa w zimowisku dla rocznika 2005, które odbędzie się 12 18 lutego, to 285 złotych. Informacje o spotkaniu znajdują się na stronie zimowiska.
  • 23 grudnia 2005
    Wojciech Rutkowski
    Zimowisko dla rocznika 2005 odbędzie się 12–18 lutego 2006 w Nadwarciańskim Grodzie w Załęczu Wielkim. Koszt nie przekroczy 300 złotych. Organizatorem jest Agata Rożek. Klub zaprasza kadrę do udziału w zimowiskach. Chętnych do przyjazdu na zimowisko dla rocznika 2005 prosimy o zgłoszenie do Aleksandry Woźniak. Zimowisko dla roczników 2003–2004 jest planowane w terminie 19–25 lutego, zgłoszenia przyjmuje Wojtek Rutkowski.
  • 11 grudnia 2005
    Wojciech Rutkowski
    AstroNEWS — dział aktualności AstroNETu — skończyły pięć lat! W związanym z Almukantaratem serwisie pojawiło się przez ten czas ponad 5 tysięcy artykułów.
  • 9 grudnia 2005
    Wojciech Rutkowski
    Klub ma nowy numer konta.
  • 5 grudnia 2005
    Wojciech Rutkowski
    W sobotę odbył się Zjazd Klubu. Omówiona została działalność Klubu w czasie ostatnich dwóch lat, członkowie Klubu udzielili absolutorium władzom Klubu. Przyjęty został regulamin odznaki Członka Honorowego i Sympatyka Klubu, przewodniczącym Kapituły odznaki Członka Honorowego został Piotr Życki. Wybrano nowy skład Rady Klubu i Komisji Rewizyjnej. Dyskutowano o przyszłej działalności stowarzyszenia.
  • 15 listopada 2005
    Gaweł Mikołajczyk
    Mam zaszczyt poinformować, że w sobotę 3 grudnia 2005 roku o godzinie 11:30 (II termin: 12:00 w przypadku braku quorum) w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika (ul. Bartycka 18, 00-716 Warszawa) odbędzie się Zjazd Klubu Astronomicznego Almukantarat.
  • 25 października 2005
    Wojciech Rutkowski
    Zakończyło się pierwsze tej jesieni seminarium astronomiczne „Almukantaratu”. Do Zawiercia przybyło 8 uczestników z roczników 2004 i 2003. Oprócz tradycyjnych referatów, w programie spotkania znalazło się zwiedzanie malowniczych okolic. Więcej o zakończonym seminarium w AstroNECIE w artykule Seminarium w kolorach jesieni.
  • 18 października 2005
    Wojciech Rutkowski
    Na jesień zaplanowane są dwa seminaria:
    • dla roczników 2003 i 2004 — w Zawierciu, 20–23 października, organizatorem jest Gabriel Pietrzkowski; szczegóły na stronie seminarium.
    • dla rocznika 2005 — w Poznaniu, 24–28 listopada, organizatorką jest Agata Rożek; szczegóły na stronie seminarium.
    Zapraszamy!
  • 13 października 2005
    Wojciech Rutkowski
    Wzięliśmy udział w VIII Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki na Wydziale Fizyki UAM. Na naszym stoisku prezentowaliśmy działalność Klubu, odbyła się też seria pokazów zdjęć o tematyce astronomicznej oraz przegląd gwiazdozbiorów. Goście mogli również odwiedzić nasz portal, AstroNET. Udany udział zawdzięczamy: Katarzynie Bryłce, Janowi Filipiakowi, Janowi Kończakowi, Piotrowi Ligęzie, Agacie Rożek, Krzysztofowi Sikorskiemu, Łukaszowi Wiśniewskiemu, Michałowi Wojciechowskiemu i Wojciechowi Rutkowskiemu. Dziękujemy!
  • 8 października 2005
    Wojciech Rutkowski
    W Toruniu odbyło się zebranie Rady Klubu. Omówiona została działalność klubu w ostatnich miesiącach (akcja letnia, udział w Kongresie Organizacji Astronomicznych) oraz plany na najbliższą przyszłość. Zjazd Klubu odbędzie się 3 grudnia 2005 o godzinie 11:30 w Warszawie. Członkowie Klubu (których obowiązkiem jest udział w odbywających się co dwa lata zjazdach) otrzymają zaproszenie listem poleconym. Grono Członków Klubu poszerzyło się o trzy osoby. Rada przyjęła deklaracje członkowskie:
    • Agaty Rożek
    • Wojciecha Ideca
    • Rafała Zięby
    Nowym członkom gratulujemy i życzymy owocnej pracy w klubie!
  • 27 września 2005
    Gaweł Mikołajczyk
    Zebranie Rady Klubu odbędzie się 8 października 2005 o godzinie 11 w Toruniu, w lokalu przy ul. Gagarina 144/18. Program zebrania obejmie:
    1. Przyjęcie sprawozdania z poprzedniej Rady Klubu
    2. Omówienie akcji letniej
    3. Przyjęcie nowych członków
    4. Dyskusja nad usunięciem z Klubu członków nie wypełniających obowiązków klubowych
    5. Dyskusja nad ostatecznym sformułowaniem regulaminów odznak Klubu
    6. Przedstawienie sprawozdania Michała Matraszka z I KOA
    7. Omówienie przygotowań do wyjazdu na zaćmienie Słońca do Turcji
    8. Zwołanie Zjazdu Klubu i przygotowanie regulaminu wyboru władz Klubu
    9. Wolne wnioski
  • 30 sierpnia 2005
    Wojciech Rutkowski
    Tegoroczna akcja letnia Almukantaratu dobiegła końca. W tym roku w Nadwarciańskim Grodzie odbyły się trzy obozy, na które przyjechali zarówno uczestnicy z nowego naboru jak i osoby związane już z Klubem.
  • 14 sierpnia 2005
    Łukasz Wiśniewski
    Wczoraj zakończył się pierwszy tegoroczny obóz astronomiczny, jednak już od dziś rozpoczynają swoje pierwsze spotkanie z astronomią uczestnicy z rocznika 2005. Czterdzieści osiem osób — w tym aż 18 dziewcząt — przez dwa tygodnie będzie poszerzać swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Pomocą merytoryczną będzie im służyć osiemnastu członków kadry. Więcej informacji można znaleźć w naszym serwisie astronomicznym AstroNET.
  • 1 sierpnia 2005
    Łukasz Wiśniewski
    Rozpoczął się pierwszy tegoroczny obóz astronomiczny — tradycyjnie już w Załęczu Wielkim k. Wielunia. Ponad 30 uczestniczek i uczestników z roczników 2003 i 2004 odpoczywa, jednocześnie zdobywając przydatną wiedzę pod okiem kadry. Więcej informacji można znaleźć w naszym serwisie astronomicznym AstroNET.
  • 17 sierpnia 2005
    Wojciech Rutkowski
    Wszystkich członków i przyjaciół Klubu, którzy pojawiali się już na naszych spotkaniach (2003 i wcześniej) serdecznie zapraszamy na obóz w Nadwarciańskim Grodzie. Jubieuszowy (10 lat temu Klub stał się stowarzyszeniem) obóz potrwa od 23 do 29 lipca. Koszt pobytu to 222 zł za cały obóz lub 37 zł za dobę (można przyjechać nawet na jeden dzień!). Zgłoszenia przyjmuje do 8 lipca Wojtek Warkocki. Do zobaczenia w Załęczu!
  • 5 maja 2005
    Wojciech Rutkowski
    Wszystkich zainteresowanych obozem astronomicznym dla nowego naboru zapraszamy na stronę informacyjną obozu 2005.
  • 29 kwietnia 2005
    Wojciech Rutkowski
    Tegoroczny obóz dla rocznika 2004 w Nadwarciańskim Grodzie odbędzie się 1–13 sierpnia. Z kolei uczniów ostatnich klas gimnazjum zapraszamy na obóz astronomiczny 14–27 sierpnia.
  • 16 kwietnia 2005
    Wojciech Rutkowski
    4 czerwca w godzinach 11–20 na Rynku Nowego Miasta w Warszawie odbędzie się Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS. Hasłami Pikniku są „fizyka” i „radio”. W imprezie weźmie udział „Almukantarat”. Zapraszamy!
  • 25 marca 2005
    Wojciech Rutkowski
    Seminarium wiosenne dla rocznika 2004 odbędzie się w Toruniu od 30 kwietnia do 3 maja. Zgłoszenia przyjmuje do 10 kwietnia Piotr Fita. Koszt udziału wynosi 140 złotych.
  • 7 marca 2005
    Wojciech Rutkowski
    W sobotę spotkała się Rada Klubu.
    • Do grona członków przyjęty został Mateusz Wolski. Gratulujemy!
    • Z Władz Klubu wystąpił Mariusz Tokarski. Do składu Rady dołączyła Agata Karska. Życzymy owocnej pracy!
    • Wysokość składki członkowskiej nie uległa zmianie.
    • Klub weźmie udział w czerwcowym Pikniku Naukowym w Warszawie.
    • Klub czyni starania o wyjazd na obserwacje zaćmienia Słońca w Portugalii.
    • Omówione zostały plany akcji letniej. Planowane są trzy obozy:
      • pod koniec lipca — tygodniowe spotkanie dla najstarszych,
      • 1–14 sierpnia — obóz dla rocznika 2004,
      • 15–28 sierpnia — obóz dla nowego naboru.
      Szczegóły zostaną podane przez organizatorów.
    • Przedyskutowano wprowadzenie statusu Członka Honorowego i Sympatyka Klubu.
  • 25 lutego 2005
    Wojciech Rutkowski
    W sobotę, 5 marca, odbędzie się zebranie Rady Klubu. Miejscem spotkania jest Instytut Fizyki UW (Warszawa, ul. Hoża 69), godzina 11:00.
  • 15 lutego 2005
    Wojciech Rutkowski
    Zakończyła się tegoroczna akcja zimowa Klubu. Pierwsze zimowisko, dla młodzieży z roczników 2002 i 2003 odbyło się w terminie 30 stycznia–6 lutego, jego komendantem był Piotr Fita, organizacją zajmował się Łukasz Wiśniewski (o zimowisku pisaliśmy w AstroNEWS). Drugi turnus (7–13 lutego) przeznaczony był dla rocznika 2004. Komendantem był Leszek Błaszczyk (relację można również przeczytać w AstroNEWS).
  • 12 grudnia 2004
    Wojciech Rutkowski
    7 grudnia serwer AstroNETu, na którym znajduje się także klubowa strona, uległ awarii, stąd brak aktualizacji strony i przerwa w funkcjonowaniu klubowej poczty elektronicznej. Szczegóły opisaliśmy w artykule „Przepraszamy za usterki”.
  • 20 listopada 2004
    Wojciech Rutkowski
    Niedziela w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie (ul. Bartycka 18) będzie Dniem Otwartym. Odbędą się wykłady popularnonaukowe, pokazy i inne atrakcje. Nie może oczywiście zabraknąć „Almukantaratu”. Zapraszamy do odwiedzenia naszego klubowego stoiska!
  • 15 listopada 2004
    Wojciech Rutkowski
    Zakończyły się tegoroczne seminaria jesienne — w Chorzowie (dla roczników 2002–2003) i w Funce (dla rocznika 2004). Kolejnymi dużymi spotkaniami będą zimowiska, wcześniej Klub weźmie udział w Dniu Otwartym CAMK — w najbliższą niedzielę, 21 listopada, w Warszawie. Zapraszamy!
  • 25 października 2004
    Wojciech Rutkowski
    Spotkała się Rada Klubu.
    • Przyjęto protokoły z poprzednich zebrań Rady Klubu.
    • Przedyskutowano udział Klubu w programie „Hands On Universe” oraz unijnym programie „Młodzież”.
    • Omówiono przebieg obozów letnich w Załęczu Wielkim. Zakończyły się one sukcesem pod względem organizacyjnym i merytorycznym.
    • Zaakceptowano ramowy plan organizacji zimowisk — odbędą się dwa następujące po sobie tygodniowe zimowiska.
    Do Klubu przyjęty został nowy członek — Paweł Laskoś. Gratulujemy i życzymy sukcesów we współpracy z „Almukantaratem”. Ku Chwale Astronomii!
  • 20 października 2004
    Wojciech Rutkowski
    Rada Klubu spotka się w najbliższą sobotę (23 października) o godzinie 11 na Wydziale Fizyki UW (Warszawa, ul. Hoża 69).
  • 30 września 2004
    Wojciech Rutkowski
    Spotkanie Rady Klubu zostało odwołane. Nowy termin zostanie podany wkrótce.
  • 25 września 2004
    Wojciech Rutkowski
    Roczniki 2002 i 2003 zapraszamy na seminarium w Chorzowie. Spotkanie potrwa od 11 do 14 listopada, organizatorem jest Wojtek Rutkowski. Przewidywany koszt to 85 złotych. Szczegóły zostaną wysłane pocztą elektroniczną i tradycyjną, podane są także na stronie seminarium.
  • 24 września 2004
    Wojciech Rutkowski
    2 października w CAMK w Warszawie odbędzie się posiedzenie Rady Klubu.
  • 5 września 2004
    Wojciech Rutkowski
    Seminarium dla rocznika 2004 odbędzie się w terminie 21–24 października. Tym razem miejscem spotkania jest Harcerski Ośrodek Edukacji Ekologicznej Funka nad jeziorem Charzykowskim koło Chojnic (woj. pomorskie). Tematyka seminarium to „Układ Słoneczny”. Zgłoszenia udziału przyjmują organizatorzy seminarium: Jan UrbańskiMateusz Wolski — pocztą elektroniczną do 26 września. Koszt uczestnictwa szacowany jest na 120 złotych.
  • 4 września 2004
    Wojciech Rutkowski
    Tegoroczna akcja letnia wraz z wakacjami dobiegła końca. Odbyły się dwa obozy astronomiczne: dla nowego naboru oraz roczników 2002 i 2003 w lipcu, natomiast w sierpniu nasi sympatycy mieli okazję prowadzić zajęcia dla dzieci i młodzieży w ramach Zielonych szkół, jakie organizuje Nadwarciański Gród. „Almukantarat” będzie obecny w Załęczu także we wrześniu. Kolejnymi spotkaniami Klubu będą jesienne seminaria astronomiczne.
  • 27 lipca 2004
    Łukasz Wiśniewski
    Od ponad tygodnia trwa nasz drugi tegoroczny obóz astronomiczny. Więcej szczegółów można znaleźć w naszym serwisie astronomicznym AstroNET.
  • 17 lipca 2004
    Łukasz Wiśniewski
    Dziś dobiegł końca obóz przeznaczony dla naszych najmłodszych uczestników — tegorocznych absolwentów gimnazjum, którzy w tym roku przeżyli swoją pierwszą astronomiczną przygodę wraz z Klubem Astronomicznym „Almukantarat”. Już jutro zaczyna się kolejny turnus dla nieco bardziej zaawansowanych miłośników.
  • 11 lipca 2004
    Łukasz Wiśniewski
    Od tygodnia trwa nasz tegoroczny obóz dla nowych uczestników. Blisko 45 osób pod czujnym okiem kadry odpoczywa jednocześnie powiększając zasoby swojej wiedzy z zakresu nauk ścisłych ze szczególnym naciskiem na astronomię.
  • 22 czerwca 2004
    Łukasz Wiśniewski
    W sobotę, 19 czerwca w CAMK odbyła się Rada Klubu. Zaakceptowane zostało sprawozdanie finansowe za rok 2003. Omówiono stan akcji letniej 2004. Rada Klubu podjęła decyzję utworzenia stanowiska Intendenta Klubu, czyli osoby odpowiadającej za majątek trwały. Został nim Mariusz Tokarski, do którego prosimy zgłaszać fakt przechowywania zasobów należących do Klubu. Rada ustaliła składkę członkowską na rok 2004 na identycznym poziomie jak w roku ubiegłym.
  • 11 czerwca 2004
    Łukasz Wiśniewski
    W sobotę 19 czerwca o godzinie 12 w sali CAMK w Warszawie odbędzie się Rada Klubu.
  • 23 maja 2004
    Wojciech Rutkowski
    W ramach tegorocznej akcji letniej Klub organizuje trzy obozy:
    • 4–17 lipca — zapraszamy zainteresowanych naukami ścisłymi uczniów kończących gimnazja (informacje o obozie). Komendantem obozu będzie Tomasz Sowiński.
    • 18–31 lipca — obóz dla naszych młodych sympatyków z roczników 2003 i 2002 (komendant: Piotr Ligęza).
    • 1–12 sierpnia — obóz dla wszystkich Członków i Przyjaciół Klubu (komendant: Piotr Fita).
    W sobotę (22 maja) Klub brał udział w warszawskim Pikniku Naukowym Polskiego Radia BIS.
  • 26 kwietnia 2004
    Łukasz Wiśniewski
    Rozpoczynamy przygotowania do tegorocznego astronomicznego obozu naukowego. Jeśli kończysz w tym roku drugą lub trzecią klasę gimnazjum oraz lubisz zajmować się naukami ścisłymi, a także chcesz spędzić część wakacji w gronie rówieśników o podobnych zainteresowaniach, to jest to propozycja skierowana do Ciebie. Szczegółowe informacje znajdziesz na podstronie Obóz naukowy 2004.
  • 15 kwietnia 2004
    Wojciech Rutkowski
    22–25 kwietnia odbędzie się Czwarty Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Szczególnie zapraszamy na prezentację naszego klubowego kolegi, Marcina Marszałka, pt. „Obserwacje amatorskie kamerą internetową i ich obróbka komputerowa”, która odbędzie się w sobotę, 24 kwietnia o godzinie 10 w Wydziale Matematyki i Informatyki UMK (Toruń, ul. Chopina 12/18). Szczegóły na temat Festiwalu na stronie imprezy. Do zobaczenia w Toruniu!
  • 14 kwietnia 2004
    Wojciech Rutkowski
    Seminarium wiosenne dla rocznika 2003 odbędzie się 13–16 maja w Ośrodku Wypoczynkowym „Koninki” w Gorcach. Zgłoszenia do 27 kwietnia przyjmuje Kacper Kornet — organizator seminarium. Koszt udziału to 100 złotych. Więcej można dowiedzieć się na stronie seminarium. Zapraszamy!
  • 12 kwietnia 2004
    Zbigniew Artemiuk
    W dniach 7–10 maja odbędzie się w Schronisku Turystycznym „Orzeł” niedaleko Walimia w Górach Sowich seminarium wiosenne dla rocznika 2002. Organizatorami seminarium są Zbigniew Artemiuk i Wojciech Lizakowski, z którymi należy się kontaktować w celu uzyskania dalszych szczegółów.
  • 13 marca 2004
    Wojciech Rutkowski
    Podobnie jak w ubiegłym roku, również nadchodzącej wiosny w „Nadwarciańskim Grodzie” odbędą się zielone szkoły. Włączamy się w prowadzenie zajęć, przygotowując dla dzieci i młodzieży lekcje i pokazy z astronomii. Prosimy o zgłoszenia osób chętnych na przyjazd do Załęcza (po 2 osoby na tydzień) w terminach między 3 maja a 18 czerwca. Koordynacją zajmuje się Piotr Fita; więcej informacji na ten temat na jego stronie Zielone szkoły w Załęczu. Zapraszamy!
  • 28 lutego 2004
    Łukasz Wiśniewski
    Rada Klubu podjęła decyzję o organizacji trzech seminariów wiosennych i ustaliła wstępnie ich terminy:
    • dla rocznika 2002 — w pierwszym tygodniu po Wielkanocy;
    • dla rocznika 2003 — na początku maja;
    • dla starszych — w dniach 13–16 maja, w Piwnicach pod Toruniem.
    Władze Klubu przyjęły organizację trzech obozów letnich w bieżącym roku. Ponadto Klub Astronomiczny „Almukantarat” weźmie również udział w szeregu imprez naukowych:
    • w dniach 22–25 kwietnia w IV Toruńskim Festiwalu Nauki i Sztuki;
    • 22 maja w VIII Pikniku Naukowym Polskiego Radia BIS;
    • w jesiennym Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu.
  • 20 lutego 2004
    Wojciech Rutkowski
    W sobotę 28 lutego b.r. o godzinie 11 w sali CAMK w Warszawie odbędzie się Rada Klubu.
  • 14 lutego 2004
    Łukasz Wiśniewski
    Zakończyło się zimowisko dla rocznika 2003.
  • 7 lutego 2004
    Łukasz Wiśniewski
    Dziś dobiegło końca zimowe spotkanie dla rocznika 2002. Pod czujnym okiem kadry swoją wiedzę poszerzało czternaścioro uczestników. Więcej szczegółów można znaleźć w artykule w serwisie AstroNET.
  • 12 stycznia 2004
    Łukasz Wiśniewski
    W miniony weekend mieliśmy możliwość skorzystania w ramach programu Telescopes in Education (TIE) z 35-centymetrowego teleskopu w Las Campanas w Chile. Obserwacje wypadły nieźle, a część wyników można już podziwiać w AstroGALLERY, dokąd serdecznie zapraszamy.
  • 11 stycznia 2004
    Łukasz Wiśniewski
    Zmienił się numer konta bankowego naszego stowarzyszenia.
  • 12 grudnia 2003
    Łukasz Wiśniewski
    Rada Klubu podjęła decyzję o zorganizowaniu zimowiska dla naboru 2003 w dniach 8–13 lutego 2004 roku w Grodzie Nadwarciańskim w Załęczu Wielkim. Organizatorem spotkania jest Piotr Ligęza. Ponadto w tym samym ośrodku odbędzie się tydzień wcześniej (1–7 lutego 2003 roku) spotkanie zimowe dla naboru 2002. We wszelkich sprawach organizacyjnych należy kontaktować się z Wojtkiem Rutkowskim.
  • 16 listopada 2003
    Wojciech Rutkowski
    Wczoraj w CAMK w Warszawie odbył się Zjazd Klubu. Członkowie wybrali nowy skład Rady Klubu oraz Komisji Rewizyjnej Klubu. Dyskutowano także zmiany w Statucie Klubu.
  • 3 listopada 2003
    Łukasz Wiśniewski
    W minionym miesiącu odbyły się dwa seminaria astronomiczne. Pierwsze z nich odbyło się w dniach 16–19 października w ośrodku Perkoz koło Olsztynka i przeznaczone było dla uczestników z rocznika 2003. Udział wzięło 25 uczniów liceów z całej Polski. Podczas spotkania odbyła się sesja referatowa nawiązująca tematyką do Układu Słonecznego. Drugie seminarium miało miejsce tydzień później, w dawnej willi biskupiej Czardworek w Przysietnicy koło Brzozowa. Udział wzięło w nim czternaścioro uczniów z całej Polski. Spotkanie wypełnione było wspólnym chodzeniem po górach oraz sesją referatową, która skoncentrowała się na przedstawieniu zagadnień z zakresu nauk ścisłych, jednak nie bez humanistycznych akcentów.
  • 27 października 2003
    Wojciech Rutkowski
    15 listopada 2003 roku o godzinie 11:00 w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie przy ul. Bartyckiej 18 odbędzie się Zjazd Klubu. W przypadku braku quorum, drugi termin Zjazdu wyznaczony jest na godzinę 12:00. Można pobrać wersje elektroniczne dokumentów: zaproszenie oraz plan zjazdu (format Portable Document).
  • 27 października 2003
    Wojciech Rutkowski
    Wszystkich członków i przyjaciół Klubu zapraszamy na wykład doktora Kacpra Korneta pod tytułem „Inne uklady planetarne — obserwacje i teoria”, który wygłoszony zostanie w czwartek, 6 listopada o godzinie 17:00 w warszawskim CAMK. Wykład potrwa około półtorej godziny, po czym będzie czas na pytania i dyskusje. Wykład ma być początkiem cyklu comiesięcznych wykładów, o których oczywiście będziemy informować. Osoby, które planują przyjść, proszę o zasygnalizowanie tego Gabrielowi Pietrzkowskiemu.
  • 12 października 2003
    Łukasz Wiśniewski
    Wczoraj Rada Klubu przyjęła siedmioro nowych członków, którzy podczas akcji letniej złożyli deklaracje chęci przystąpienia do Klubu Astronomicznego „Almukantarat”. Są to: Zbigniew Artemiuk, Agata Karska, Wojciech Lizakowski, Marcin Nowakowski, Anna Urbańska, Jan Urbański i Katarzyna Surowiecka.
  • 4 października 2003
    Gaweł Mikołajczyk
    W dniach 16–19 października br. odbędzie się seminarium jesienne dla rocznika 2003. Będzie ono miało miejsce w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Perkoz” koło Olsztynka. Organizatorem seminarium jest Gaweł Mikołajczyk. Szczegółowe informacje w zaproszeniach.
  • 2 października 2003
    Wojciech Rutkowski
    W dziale Wiedza znalazły się referaty uczestników tegorocznego seminarium wiosennego w „Perkozie”. Wersje WWW przygotował Gaweł Mikołajczyk.
  • 2 października 2003
    Łukasz Wiśniewski
    W dniach 22–26 października 2003 roku odbędzie się seminarium jesienne dla rocznika 2002. Spotkanie będzie miało miejsce na zachodnim skraju Bieszczad, w ośrodku w Przysietnicy koło Brzozowa. Organizacją seminarium zajmuje się Łukasz Wiśniewski. Zapraszamy!
  • 16 września 2003
    Gabriel Pietrzkowski
    21 września br. w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika w Warszawie odbędzie się spotkanie z astronomią w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki. Podobnie jak w zeszłym roku, Klub Astronomiczny „Almukantarat” zorganizował ciekawe pokazy, na które serdecznie zapraszam wszystkich w godzinach od 9 do 17.
  • 24 sierpnia 2003
    Wojciech Rutkowski
    Dobiegła końca akcja letnia „Almukantaratu”. W tym roku były to trzy obozy — zarówno dla nowego naboru jak i dla wielokrotnych uczestników. Z okazji jubileuszu Klubu do Załęcza przychechali również ci, którzy postanowili po dłuższym czasie zobaczyć swoich starych znajomych oraz miejsca, które z pewnością zapadły głęboko w pamięć. Podczas ostatniego obozu deklaracje przystąpienia w szeregi członków Klubu złożyli: Zbigniew Artemiuk, Agata Karska, Wojciech Lizakowski, Marcin Nowakowski, Anna Urbańska, Jan Urbański i Katarzyna Surowiecka. O jubileuszu i historii Klubu można przeczytać w artykule Michała Matraszka „Dwadzieścia lat minęło”.
    Kolejne spotkania Almukantaratu — seminaria jesienne oraz Zjazd Klubu.
  • 2 sierpnia 2003
    Łukasz Wiśniewski
    Dziś zakończył się pierwszy tegoroczny obóz astronomiczny w Załęczu Wielkim. Wzięło w nim udział czterdzieścioro czworo uczestników. Załęcze nie pozostanie jednak puste na długo — już jutro przyjedzie kolejna grupa młodych miłośników astronomii, by poszerzyć swoje horyzonty wiedzowe.
  • 1 sierpnia 2003
    Łukasz Wiśniewski
    W dziale Wiedza pojawił się wykład wygłoszony przez Tomka Sowińskiego 8 maja 2003 roku w warszawskim CAMK-u.
  • 19 lipca 2003
    Wojciech Rutkowski
    Jutro rozpocznie się astronomiczny obóz naukowy przeznaczony dla rocznika 2003. Kadra dydaktyczno-wychowawcza jest już na miejscu (bądź też w drodze), trwają ostatnie przygotowania. Już od niedzieli obóz zapełni się młodymi miłośnikami astronomii i innych nauk ścisłych.
  • 14 lipca 2003
    Wojciech Rutkowski
    Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z VII Pikniku Naukowego Polskiego Radia BIS, jaki odbył się w czerwcu na Nowym Rynku w Warszawie. Fotografie wykonał i opisał Gaweł Mikołajczyk.
  • 2 lipca 2003
    Łukasz Wiśniewski
    Na jednej z podstron można obejrzeć aktualizowaną na bieżąco listę uczestników Jubileuszu.
  • 22 czerwca 2003
    Wojciech Rutkowski
    W tym roku mija 20 lat od pierwszego obozu, w którym mogli uczestniczyć młodzi miłośnicy astronomii z terenu całej Polski. Z tej okazji postanowiliśmy zorganizować jubileusz, na który zapraszamy wszystkich, którzy mieli okazję spotkać się w przeszłości z Almukantaratem na organizowanych przez Klub imprezach. Jubileusz odbędzie się 16–19 sierpnia (od soboty do wtorku) w Załęczu Wielkim. Więcej szczegółów na stronie jubileuszu.
  • 16 czerwca 2003
    Łukasz Wiśniewski
    Wczoraj odbyła się Rada Klubu. Poruszone zostały kwestie szczegółowej organizacji rekrutacji oraz akcji letniej.
  • 10 czerwca 2003
    Łukasz Wiśniewski
    W najbliższą niedzielę, 15 czerwca 2003 roku, o godzinie 12:00 w Kwaterze Głównej Prezesa odbędzie się Rada Klubu połączona z przedobozowym spotkaniem organizacyjnym.
  • 2 czerwca 2003
    Łukasz Wiśniewski
    Mamy przyjemność zaprosić wszystkich na VII Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS, który odbędzie się 14 czerwca w Warszawie. W tym roku w tej wielkiej naukowej uczcie udział weźmie również Klub Astronomiczny „Almukantarat”. Będziemy prowadzili Kącik Młodego Astronoma (stanowsko 33 na Rynku Nowego Miasta). Każdy będzie mógł się przekonać, że amatorskie obserwacje astronomiczne mogą mieć wartość naukową. Serdecznie zapraszamy!
  • 15 maja 2003
    Wojciech Rutkowski
    Komendantem drugiego obozu astronomicznego, jaki odbędzie się podczas nadchodzącego lata (w terminie od 3 do 16 sierpnia), będzie Agnieszka Szrom.
  • 8 maja 2003
    Wojciech Rutkowski
    W poniedziałek w warszawskim CAMK odbył się wykład członka naszego Klubu — Tomka Sowińskiego, a po nim Dzień Otwarty „Almukantaratu”. Wkrótce szczegóły z przebiegu tej imprezy.
  • 26 kwietnia 2003
    Wojciech Rutkowski
    Almukantarat zaprasza na obóz naukowy 2003! Jeśli kończysz gimnazjum, interesujesz się naukami ścisłymi i chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę — w szczególności astronomiczną — ten obóz jest dla Ciebie! Więcej o obozie można przeczytać tutaj.
  • 24 kwietnia 2003
    Łukasz Wiśniewski
    W poniedziałek 5 maja o godzinie 17.00 w Centrum Astronomicznym Mikołaja Kopernika w Warszawie członek naszego Klubu Tomasz Sowiński wygłosi w ramach cyklu „Spotkania z astronomią” wykład popularno-naukowy pod tytułem: „Czas i przestrzeń”. Po wykładzie organizujemy Dzień Otwarty „Almukantaratu”, w trakcie którego prowadzone będą obserwacje przy wykorzystaniu teleskopu oraz będzie miała miejsce prezentacja metod stosowanych w astrofotografii cyfrowej. W Dniu Otwartym uczestniczyć będzie Portal Astronomiczny AstroNET prowadzony przez członków i sympatyków Klubu Astronomicznego „Almukantarat”. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy!
  • 31 marca 2003
    Łukasz Wiśniewski
    Przedwczoraj w warszawskim CAMKu odbyła Rada Klubu Astronomicznego „Almukantarat”. Omówiono na niej tegoroczne spotkania (zimowisko w Załęczu Wielkim dla roczników 1999 i 2000 oraz seminarium wiosenne rocznika 2002 w Perkozie), a także dotychczasowy przebieg akcji rekrutacyjnej 2003. Rada ustaliła, że w ramach akcji odbędą się trzy obozy. Komendantem pierwszego (od 20 lipca do 2 sierpnia 2003 roku), przeznaczonego dla naboru 2003 będzie Piotr Ligęza. Planuje się, że drugi obóz dla rocznika 2002 (3–16 sierpnia 2003 roku) poprowadzi Krzysztof Roszkowski, natomiast trzeci, tygodniowy obóz (17–24 sierpnia 2003 roku), na który zapraszamy wszystkich starszych, odbędzie się pod kierunkiem Agnieszki Szrom.
  • 16 marca 2003
    Łukasz Wiśniewski
    Dziś dobiegło końca spotkanie rocznika 2002 w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Perkoz” koło Olsztynka. Temat przewodni seminarium brzmiał: „Gwiazdy. Ich budowa i ewolucja”. Więcej informacji można znaleźć w AstroNECIE.
  • 13 marca 2003
    Wojciech Rutkowski
    Rozpoczyna się wiosenne seminarium astronomiczne dla rocznika 2002. Spotkanie odbywa się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Perkoz” koło Olsztynka. Udział w seminarium bierze siódemka uczestników oraz sześć osób kadry. Życzymy miłego i owocnego pobytu!
  • 12 marca 2003
    Wojciech Rutkowski
    Rada Klubu odbędzie się w sobotę 29 marca o godzinie 11:45 w warszawskim CAMKu przy ulicy Bartyckiej 18. Będzie poprzedzona zebraniem Prezydium Klubu (godz. 11:00).
  • 10 marca 2003
    Gaweł Mikołajczyk
    Przedstawiamy prezentację, która zwyciężyła w IX Konkursie Astronomicznym „Wiedzy i Życia”. Dostępne są dwie stworzone specjalnie na stronę Klubu wersje: serdecznie zapraszamy do obejrzenia pokazu pięknych slajdów w formacie Portable Document (4,4 MB, spakowane ZIP-em), jak i na stronę WWW poświęconą „Wycieczce po załęczańskim niebie”.
  • 7 marca 2003
    Wojciech Rutkowski
    Najbliższe spotkanie Rady Klubu ma odbyć się 29 marca (sobota) w warszawskim CAMK. Szczegóły wkrótce.
  • 3 marca 2003
    Wojciech Rutkowski
    W dziale Wiedza pojawiły się kolejne referaty uczestników naszych seminariów i obozów astronomicznych.
  • 27 lutego 2003
    Mariusz Tokarski
    Bez butelki szampana odbył się chrzest bojowy wygranego przez Klub 20-centymetrowego teleskopu. Wzięli w nim udział Kacper Kornet i Marek Nikołajuk oraz Gaweł Mikołajczyk, Marcin Marszałek i Mariusz Tokarski. Mimo braku niezbędnych dla astronoma narzędzi (kluczy płaskich i ampulowych) dzięki pomocy przygotowanego na wszystko pana Janusza Wilanda udało się zmontować całość „uniwersalnego statywu” i przeprowadzić pierwsze skromne obserwacje na dachu CAMK. Podziwialiśmy Jowisza oraz Saturna. Jak na środek Warszawy przystało, kolejnymi obiektami były okoliczne latarnie, Most Siekierkowski oraz odległa siedziba PKO BP. Zdjęcia z tej ostatniej nie są może zbyt okazałe, ale napawają optymizmem — po ustawieniu lunetek i dobraniu przejściówek do kamery CCD efekty na pewno będą zadowalające.
  • 25 lutego 2003
    Mariusz Tokarski
    W dniach 13–16 marca 2003 roku organizowane jest kolejne spotkanie seminaryjne, tym razem przeznaczone wyłącznie dla rocznika 2002. Odbędzie się ono w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Perkoz”, położonym nad jeziorem Pluszne koło Olsztynka. W programie, prócz obowiązkowych referatów wygłaszanych przez uczestników (temat przewodni — „Gwiazdy. Ich budowa i ewolucja”), znajdą się obserwacje prowadzone przy użyciu kamerki CCD. Niewykluczone, że wykorzystany zostanie do nich również teleskop, wygrany przez Klub w Konkursie Astronomicznym „Wiedzy i Życia”. Organizację seminarium koordynuje Gaweł Mikołajczyk.
  • 14 lutego 2003
    Łukasz Wiśniewski
    W dziale Historia pojawiło się sprawozdanie z zimowiska w Załęczu Wielkim — Białe szaleństwo czyli zimowisko w Załęczu.
  • 11 lutego 2003
    Wojciech Rutkowski
    W niedzielę zakończyło się pierwsze od wielu lat zimowisko astronomiczne w Nadwarciańskim Grodzie w Załęczu Wielkim. Brało w nim udział 13 uczestników z roczników 1999–2001 oraz 9 osób kadry. Więcej o zimowisku można przeczytać na łamach AstroNEWS, wkrótce pojawi się też relacja na podstronie Historia.

    Nad zawartością klubowej strony czuwają teraz Łukasz Wiśniewski i Wojtek Rutkowski.
  • 6 stycznia 2003
    Łukasz Wiśniewski
    Po kilkuletniej przerwie znów organizujemy zimowisko, i to w miejscu do którego wszyscy tak bardzo lubimy wracać — w Grodzie Nadwarciańskim w Załęczu Wielkim. Pomiędzy 2 a 9 lutego 2003 roku uczestnicy z roczników 1999 i 2000 oraz wszyscy nieco starsi będą mieli okazję wziąć udział w pierwszym po dłuższej przerwie zimowym spotkaniu klubowym. Poza sesją referatową w planach znajdują się również krótkie wycieczki po okolicy i, jeśli śnieg dopisze, lepienie prawdziwego zimowego bałwana. Sprawami organizacyjnymi zajmuje się Łukasz Wiśniewski.
  • 9 grudnia 2002
    Tomasz Sowiński
    WYGRALIŚMY!!!
    Z wielką przyjemnością informujemy, że nasz Klub wygrał IX Konkurs Astronomiczny „Wiedzy i Życia”. Jak głosi werdykt jury nagroda została przyznana za „imponujące osiągnięcia i wzorowo sporządzoną prezentancję”. Zwycięska praca była opracowaniem obserwacji jakie przeprowadzili uczestnicy tegorocznego obozu zorganizowanego przez Klub Astronomiczny Almukantarat. Bardzo się cieszymy, że wysiłek i zaangażowanie naszych uczestników zostały dostrzeżone i tak wspaniale wyróżnione. Na najbliższych spotkaniach będziemy mogli prowadzić obserwacje już na własnym sprzecie: olbrzymim teleskopie — głównej nagrodzie konkursu. Już niedługo na naszych stronach pojawi się zwycięska praca.
  • 9 grudnia 2002
    Tomasz Sowiński
    W sobotę 7 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Klubu. W spotkaniu oprócz członków Rady i Komisji Rewizyjnej udział brali zaproszeni goście. Dyskutowaliśmy o przebiegu spotkań w nadchodzącym roku i sposobie przeprowadzenia rekrutacji na obóz 2003. Podjęliśmy również decyzję o przygotowaniu kompleksowego planu pracy na obozach letnich, którego wstępny szkic przedstawili Wojciech Rutkowski i Łukasz Wiśniewski. Rada zaakceptowała ostateczny wygląd legitymacji członkowskiej przedstawionej przez Gabriela Pietrzkowskiego. Rada Klubu zdecydowała, że w czasie zbliżających się ferii szkolnych zostanie zorganizowane zimowisko dla roczników 1999, 2000. Dla najmłodszych uczestników naszych obozów zostanie zorganizowane seminarium wczesnowiosenne na początku marca. Wszystkie informacje zostaną rozesłane pocztą.
  • 28 października 2002
    Łukasz Wiśniewski
    W dniach 24–27 października 2002 roku odbyło się w Domu Pracy Twórczej PAN w Szczyrzycu seminarium jesienne dla roczników 1999 i 2000. W ramach spotkania wysłuchalismy 11 referatów. Udało nam się również powędrować nieco po Beskidzie Wyspowym. Organizatorem seminarium był Kacper Kornet. Wszystkich zainteresowanych szczegółami spotkania serdecznie zapraszamy do przeczytania na ten temat w AstroNECIE artykułu „Ostatnie w tym roku seminarium Almukantaratu zakończone”.
  • 15 października 2002
    Tomasz Sowiński
    Przedwczoraj zakończyło się seminarium dla rocznika 2002 i w planach jest już kolejne, tym razem dla roczników 1999 i 2000. Odbędzie się ono w dniach 24–27 października w Szczyrzycu w Beskidzie Wyspowym. Oprócz członków wyżej wymienionych roczników serdecznie zapraszamy także osoby z roczników starszych. Dla wszystkich chętnych dodatkowych informacji udziela Kacper Kornet. Wszystkie zainteresowane osoby proszone są kontakt do 17 października. Wszystkich serdecznie zapraszamy!
  • 14 października 2002
    Tomasz Sowiński
    Wczoraj zakończyło się seminarium naukowe w Centrum Astronomicznym PAN organizowane przez Klub dla rocznika 2002. Zgodnie z planem na spotkaniu poruszane były wątki dotyczące naszego Układu Słonecznego — od Słońca i planet począwszy, a na kometach kończąc. Na zakończenie przyznano również nagrody za najlepiej przygotowane wystąpienia.
    Po zakończeniu seminarium rozpoczęła się Rada Klubu, na którą zaproszeni byli wszyscy członkowie Klubu. Dyskutowaliśmy na temat zakończonej niedawno akcji letniej oraz rozważaliśmy różne warianty organizowania spotkań w przyszłości. Po bardzo burzliwej, aczkolwiek merytorycznej dyskusji obrady zostały przerwane i odłożone do następnego spotkania, które odbędzie się 7 grudnia. Rada podjęła również decyzję o rozpoczęciu drukowania legitymacji członkowskich.
    Zmienił się numer konta bankowego naszego stowarzyszenia.
  • 24 września 2002
    Tomasz Sowiński
    W dniach 10–13 października br. w Centrum Astronomicznym PAN w Warszawie odbędzie się seminarium jesienne dla najmłodszych uczestników naszych obozów (rocznik 2002). Tematem przewodnim owego seminarium będzie „Układ Słoneczny”. Uczestnicy przygotowują krótkie wystąpienia o ciałach naszego Układu i prezentują je na forum całej grupy. Szczegółowe informacje zostaną rozesłane do osób zainteresowanych pocztą. Wszystkich serdecznie zapraszamy!
    13 października po zakończeniu seminarium odbędzie się Rada Klubu. Będziemy dyskutować przede wszystkim różne ścieżki dydaktyczne naszych spotkań, aby jak najlepiej przygotowywać naszych podopiecznych do Olimpiad przedmiotowych. W związku z tym serdecznie zapraszamy na to spotkanie wszystkich członków Klubu, abyśmy mogli wspólnie podjąć najważniejsze decyzje.
  • 31 sierpnia 2002
    Tomasz Sowiński
    Wraz z końcem wakacji szkolnych zakończyliśmy tegoroczną akcję letnią. Na pierwszym obozie Almukantaratu świeżo upieczeni licealiści poznali gwiazdozbiory nieba letniego, nauczyli się prowadzić obserwację teleskopem i kamerą CCD oraz wysłuchali dwutygodniowego cyklu wykładów z astrofizyki prowadzonego przez astronoma z Polskiej Akademii Nauk. Na drugim obozie spotkali się znajomi z wcześniejszych spotkań Klubu. Uczestników przygotowywaliśmy do startu w Olimpiadzie Astronomicznej pokazując metody rozwiązywania zadań z poprzednich jej edycji. Prowadziliśmy również wykłady z informatyki, fizyki i matematyki prezentując ciekawe problemy pomijane niestety na lekcjach w szkole średniej. Wszystkim uczniom życzymy wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym. Do zobaczenia na naszych śródrocznych spotkaniach!
  • 28 lipca 2002
    Tomasz Sowiński
    Dzisiaj rozpoczął się obóz astronomiczny organizowany przez nasz Klub dla osób, które pierwszy raz uczestniczą w naszym spotkaniu. Podczas dwutygodniowej przygody z astronomią nasi uczestnicy poznają podstawowe wiadomości z astronomii teoretycznej, nauczą się obsługiwać teleskop i będą obserwować nocne niebo. Wysoka aktywność Słońca pomoże nauczyć naszych podopiecznych jak wykonuje się profesjonalne obserwacje plam słonecznych i opracowuje otrzymane dane. Wszystko będzie przeplecione aktywnym wypoczynkiem na łonie natury w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. W trakcie obozu odbędzie się również wycieczka do chorzowskiego planetarium, w którym uczestnicy obejrzą specjalnie dla nich przygotowany program. Obóz dla starszych rozpocznie się już za dwa tygodnie. Będzie to kolejna okazja do dalszego rozszerzania wiedzy z nauk ścisłych…
  • 24 czerwca 2002
    Tomasz Sowiński
    Przedwczoraj, 22 czerwca, odbyła się Rada Klubu, na której przedyskutowaliśmy aktualne przygotowania do akcji letniej. Odbyła się również prezentacja międzynarodowego programu edukacyjnego „Hands on Universe” przygotowana przez prof. Lecha Mankiewicza z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, który jest koordynatorem projektu w Polsce. Dodatkowo dr hab. Grzegorz Wrochna z Instytutu Problemów Jądrowych zaprezentował nam jak tanim kosztem z użyciem kamery ineternetowej można wykonać profesjonalne obserwacje obiektów niebieskich. Wszystkich zainteresowanych domowym wykorzystaniem techniki CCD w obserwacjach nieba zapraszamy na jego stronę.
  • 1 czerwca 2002
    Marek NikołajukTomasz Sowiński
    Zakończyło sie zorganizowane przez nasz Klub seminarium wiosenne. Odbyło się ono w ośrodku Perkoz. W ciągu czterech dni zostały wygłoszone przez uczestników referaty, chodziliśmy na piesze wędrówki po lesie. Niejednokrotnie byliśmy nad pobliskim jeziorem. W deszczowy dzień obejrzeliśmy film „Siedem lat w Tybecie” i urządziliśmy sobie śpiewanki przy kominku. Seminarium było zorganizowane, dla wszystkich, którzy już chociaż raz uczestniczyli w naszych poprzednich spotkaniach. Więcej na temat naszego spotkania możesz przeczytać tutaj.
    Z okazji Dnia Dziecka życzymy wszystkim dzieciom dużym i małym słonecznego uśmiechu, radości, samych pięknych dni i spełnienia marzeń.
  • 26 maja 2002
    Marek Nikołajuk
    W dniach 27–30 maja 2002 roku Klub organizuje seminarium astronomiczne przeznaczone dla naszych uczestników. Spotkanie to odbędzie się w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Perkoz” znajdującym się w okolicach Olsztynka, nad samym jeziorem Pluszne, w uroczysku „Waszeta”. Organizatorem spotkania jest Marek Nikołajuk. Uczestnikom tego seminarium życzę dobrej pogody, dobrej zabawy, jak i również powodzenia podczas prezentacji samodzielnie przygotowanych referatów.
  • 25 marca 2002
    Tomasz Sowiński
    W sobotę (23 marca) w Warszawie odbyła się Rada Klubu, na której przedyskutowaliśmy kolejny etap akcji letniej związanej z nowym naborem. Nawiązaliśmy pozytywny kontakt z 13 województwami w sprawie konkursów przedmiotowych, co dobrze wróży na przyszłość (choć astronomowie w fatum nie wierzą). Jeszcze w maju odbędzie się seminarium wiosenne w „Perkozie”, którego organizatorem będzie Marek Nikołajuk. Wszystkie informacje zostaną rozesłane pocztą tradycyjną. Apeluję, aby odpowiadać na listy, nawet jeżeli nie ma się zamiaru przyjechać na spotkanie!

    Latem odbędą się dwa obozy:
    Obóz dla gimnazjalistów przeznaczony jest dla osób, które pierwszy raz przyjadą na nasze spotkanie. Odbędzie się on pomiędzy 28 lipca a 11 sierpnia br. w Załęczu Wielkim koło Wielunia. Komendantem będzie Agnieszka Szrom. Więcej informacji o tym obozie można znaleźć tutaj.
    Obóz dla starszych odbędzie się również w Załęczu w dniach od 11 do 25 sierpnia 2003 roku, a komendantem będzie Krzysztof Roszkowski. Wszystkie dodatkowe informacje zostaną rozesłaną pocztą w odpowiednim terminie.
  • 1 marca 2002
    Tomasz Sowiński
    Na początku roku rozpoczęliśmy przygotowania do akcji letniej. Jeżeli wszystko wypali (a wszystkie znaki na niebie przekonują, że tak będzie) zorganizujemy dwa obozy naukowe — oczywiście astronomiczne. Jeden z nich przeznaczony dla osób uczestniczących w poprzednich spotkaniach. Drugi dla osób, które pierwszy raz przyjadą do Załęcza na nasz obóz i rozpoczną swoją astronomiczną przygodę. Wkrótce pełne informacje o obozach będzie można znaleźć na stronie Klubu, które oczywiście zostaną również rozesłane pocztą pantoflową.
    Jak widać strona z referatami powoli się zapełnia. Obiecuję, że sukcesywnie będą się pojawiać kolejne prace.
  • 18 grudnia 2001
    Agnieszka Szrom
    Jak już kilka osób zwróciło uwagę, idą Święta. W związku z powyższym mam niewpliwą przyjemność zaprosić wszystkich na Spotkanie Opłatkowe (powiedzmy) Klubowe. W czwartek 20 grudnia między 18 a 19 u mnie w domu. Mam nadzieję, że dopiszecie. Proszę o przekazanie informacji wszystkim waszym zdaniem zainteresowanym. Jeszcze raz bardzo serdecznie zapraszam.
  • 16 grudnia 2001
    Tomasz Sowiński
    W dniu 15 grudnia odbyła się Rada Klubu, na której omówiliśmy strategię działania na rok 2002. Przyjęliśmy dość ambitny plan zorganizowania w przyszłym roku zimowiska, seminarium wiosennego, dwóch obozów letnich. Jesienią dodatkowo odbędą się prawdopodobnie dwa seminaria. Głównym celem spotkania było ustalenie sposobu przeprowadzenia rekrutacji na obóz dla nowego naboru. Prawdopodobnie wrócimy do starej tradycji Klubu i na obóz zaprosimy osoby startujące w konkursach przedmiotowych. Będzie to wymagało wysiłku wszystkich członków Klubu — już niedługo wszystkie informacje zostaną rozesłane pocztą elektroniczną. Dyskusja nad legitymacjami członkowskimi została odłożona do czasu otwarcia rachunku bankowego w innym banku.
  • 15 listopada 2001
    Tomasz Sowiński
    W dniach 6–9 grudnia 2001 w Chorzowie odbędzie się seminarium naukowe Almukantaratu. Przeznaczone jest dla wszystkich roczników (1999, 2000 i starszych). Koszt seminarium wynosi 100 zł i obejmuje trzy noclegi i trzy śniadania. Zajęcia będą się odbywały w Planetarium Śląskim. Organizatorem spotkania jest Krzysztof Roszkowski (tel. +48 609 374 587) i do niego należy kierować wszelkie pytania. Wszystkie szczegóły zostaną rozesłane pocztą.
  • 27 października 2001
    Tomasz Sowiński
    Dziś odbył się Zjazd Klubu. Podczas obrad wysłuchano sprawozdania z działalności Rady Klubu oraz Komisji Rewizyjnej, która bardzo pozytywnie wypowiedziała się o podjętych przez Radę zadaniach. Zjazd udzielił ustępującym władzom absolutorium i przedyskutował plan działania Klubu na najbliższe lata. Nieznacznym zmianom uległ Statut Klubu, który wejdzie w życie zaraz po uprawomocnieniu orzeczeniem sądowym. Zjazd wybrał również nowe władze Klubu — Radę Klubu oraz Komisję Rewizyjną. Po zakończeniu Zjazdu odbyła się Rada Klubu, na której omówiono priorytety działania nowych władz oraz sposób ich realizacji.
  • 17 października 2001
    Marek Nikołajuk
    Dnia 15 września br. odbyła się Rada Klubu. W trakcie obrad omówiono przebieg akcji letniej, przyjęto do Klubu dwóch nowych członków oraz ustalono termin i miejsce Zjazdu Klubu. Zjazd odbędzie się 27 października 2001 o godzinie 11:30 w Sali Seminaryjnej CAMK. W przypadku braku quorum, drugim terminem Zjazdu jest 27 października 2001, godz. 12:00. Dojazd do budynku CAMK (ul. Bartycka 18) autobusami 108 lub 167. UWAGA! Uczestnictwo w Zjeżdzie jest obowiązkowe dla wszystkich członków Klubu.
  • 29 września 2001
    Marcin Marszałek
    Teraz już nie prowadzę klubowej strony sam, ale razem z Tomkiem Sowińskim. Ja wciąż odpowiadam za jej wygląd i konstrukcję, zaś Tomek odpowiada za aktualność treści i ułożenie materiału.
  • 21 sierpnia 2001
    Kacper Kornet
    W dniu 19 sierpnia zakończył się tegoroczny obóz letni Almukantaratu w Załęczu Wielkim. Brały w nim udział połączone roczniki 1999 i 2000, których członkowie uczestniczyli w zajęciach z astronomii, fizyki, matematyki i informatyki. Odbywały się też nocne obserwacje nieba. W obozie brała także udział grupa starszych uczestników, którzy wysłuchali przygotowanych przez siebie referatów i wykładów. W czasie obozu odbyła się wycieczka do zabytkowej koplani srebra w Tarnowskich Górach i Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Nasz obóż uzyskał wsparcie finansowe Komitetu Astronomii PAN, za które bardzo dziękujemy.
  • 28 czerwca 2001
    Marek Nikołajuk
    Klub organizuje również obóz letni przeznaczony dla naszych członków Klubu oraz wszystkich starszych uczestników, którzy nie mogą przyjechać na obóz dla młodszych (patrz niżej).
    Termin: 5–19 sierpnia 2001 roku. Miejsce: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Chorągwi Łódzkiej ZHP „Nadwarciański Gród” — Załęcze Wielkie koło Dzietrznik. Pod namiotami.
    Posiłki: 4 dziennie (w tym podwieczorek).
    Koszt: 420 zł (za cały pobyt).
    Komendant: Marek Nikołajuk.
    Wychowawca: Agnieszka Szrom.
    Planowana jest również wycieczka autokarowa do kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Osoby z roczników starszych niż 1999 serdecznie zapraszamy na obóz. Pytania proszę kierować osobiście do mnie na e-mail, lub telefonicznie: 022 841 00 41 wew. 102 bądź też +48 609 374 587 lub na adres e-mailowy Klubu.
  • 17 maja 2001
    Marek Nikołajuk
    Klub organizuje obóz letni przeznaczony specjalnie dla rocznika 1999 i 2000.
    Termin: 5–19 sierpnia 2001 roku. Miejsce: Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Chorągwi Łódzkiej ZHP „Nadwarciański Gród” — Załęcze Wielkie koło Dzietrznik. Pod namiotami.
    Posiłki: 4 dziennie (w tym podwieczorek).
    Koszt: 650 zł.
    Komendant: Marek Nikołajuk.
    Wychowawcy: Gabriel Pietrzkowski oraz Tomasz Sowiński. Planowana jest również wycieczka autokarowa do kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Osoby z rocznika 2000 oraz 1999 serdecznie zapraszamy na obóz. Dodatkowe informacje zostaną przesłane pocztą. Pytania proszę kierować osobiście do mnie na e-mail, lub telefonicznie: 022 841 00 41 wew. 102 bądź też +48 609 374 587 lub na adres e-mailowy Klubu.
  • 28 kwietnia 2001
    Kacper Kornet
    W dniach 19–22 kwietnia w Obserwatorium Astronomicznym WSP z Krakowa, mieszczącym się na szczycie Suhory w Gorcach, odbyło się seminarium dla rocznika 2000. W jego trakcie, między innymi, wysłuchaliśmy referatów uczestników, wykładu Waldemara Ogłozy o amatorskich obserwacjach astronomicznych oraz zwiedziliśmy obserwatorium na Suchorze. Niestety z powodu niesprzyjającej pogody nie mogliśmy przeprowadzić naszych własnych obserwacji.
  • 7 marca 2001
    Kacper Kornet
    Chciałbym serdecznie zaprosić rocznik 2000 na wiosenne seminarium Klubu. W tym roku odbędzie się ono w dniach 19–22 kwietnia w Obserwatorium Astronomicznym WSP z Krakowa, mieszczącym się na szczycie Suhory w Gorcach. W trakcie seminarium przewidziane jest zwiedzanie obserwatorium, zajęcia obserwacyjne oraz sesja referatowa. Mieszkać będziemy w 4 osobowych pokojach w pensjonacie „Koninki”. Zapewniamy 2 posiłki dziennie w tymże ośrodku. Koszt seminarium 100 zł. Zbiórka uczestników 19 kwietnia o godzinie 11:00 na dworcu PKP w Krakowie (przy żółtej tablicy z rokładem jazdy niedaleko od przechowalni bagażu). Osobiście jestem organizatorem seminarium. Wszelkie pytania, proszę wysyłać na mój adres e-mailowy. Zaproszenia i szczegółowe informacje zostaną rozesłane pocztowo. Decyzje osób z rocznika 2000 Klubu dotyczące uczestnictwa w seminarium proszę przesylać na adres Klubu do dnia 23 marca br.
  • 3 marca 2001
    Marek Nikołajuk
    Dzisiaj odbyła się Rada Klubu. W wyniku burzliwej dyskusji zadecydowano o najbliżej strategii działań Klubu. Między innymi ustalono terminy oraz ilość spotkań: seminarium wiosennego dla rocznika 2000 oraz obozów letnich. Ustalono również termin przyszłej Rady oraz wstępnie termin Zjazdu na 27 października 2001 roku. Przedyskutowano przygotowany przez Gabriela Pietrzkowskiego projekt przyszłej legitymacji Klubu.
  • 12 stycznia 2001
    Marcin Marszałek
    Pod koniec zeszłego roku wykupiliśmy domenę i od dłużeszgo czasu prowadzimy AstroNET — Polski Portal Astronomiczny. Codziennie informujemy o wydarzeniach w świecie astronomii (AstroNEWS), wyszukujemy i opisujemy witryny o tematyce astronomicznej (AstroLINKS), oraz udostępniamy wyszukiwarkę pozwalającą odnaleźć się w tym wszystkim (AstroSEARCH). Serdecznie zapraszamy!
  • 25 października 2000
    Marek Nikołajuk
    W Planetarium i Obserwatorium w Chorzowie odbyło sie seminarium Klubu. Było ono przeznaczone dla rocznika 1999 i starszych. Frekwencja — 26 osób. Komendantem i organizatorem seminarium był Krzysztof Roszkowski. Obok referatów wszystkich młodych uczestników mogliśmy obejrzeć kilka przygotowanych specjalnie dla Almukantaratu projekcji planetarium oraz wysłuchać uwag, komentarzy i wystąpień wszystkich, profesjonalnie zajmujących się nauką ludzi. Na seminarium dokonaliśmy przyjęcia w grono członków Klubu Astronomicznego dwóch młodych ludzi. Poprzedzone ono było wystąpieniem p. Prezes Agnieszki Szrom.
  • 25 października 2000
    Marek Nikołajuk
    W dniach 14–17 grudnia 2000 r. odbędzie się w Chorzowie seminarium Klubu dla rocznika 1999 oraz starszych. Organizatorem jest Krzysztof Roszkowski (tel. +48 603 649 377). Noclegi w Ośrodku Harcerskim, zajęcia będą się odbywać w Planetarium Śląskim. Koszt przewidywany to 100 PLN (3 noclegi + 3 śniadania). Zbiórka w czwartek 14 grudnia na dworcu kolejowym w Katowicach.
  • 17 października 2000
    Marek Nikołajuk
    W Sali Seminaryjnej CAMK w dniu 15 października 2000 roku w siedzibie Klubu odbyła się Rada Klubu. Podczas niej m.in. przyjęto nowych członków do grona Almukantaratu, ustalono wysokość składki członkowskiej na 2001 rok, przedyskutowano plany najbliższych spotkań Klubu. Odbędzie się seminarium jesienno-zimowe dla rocznika 1999 i seminarinarium wiosenne dla rocznika 2000.
  • 17 października 2000
    Marek Nikołajuk
    W dniach 12–15 października 2000 r. odbyło się seminarium jesienne dla uczestników naszego I obozu letniego. Wasze referaty były „cool” :)
  • 11 sierpnia 2000
    Marek Nikołajuk
    15 października 2000 roku o godz. 12:00 w Sali Seminaryjnej Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika odbędzie się Rada Klubu.
  • 8 sierpnia 2000
    Marek Nikołajuk
    Klubowe, jesienne seminarium dla uczestników I obozu letniego odbędzie się w dniach 12–15 października (czwartek–niedziela rano). Jest ono zorganizowane w Centrum Astronomicznym PAN w Warszawie (ul. Bartycka 18). Dojazd autobusem nr 108 z Placu Trzech Krzyży. Wysiadamy na przystanku „Figowa”. Zakwaterowanie w apartamencie 113. Odpowiednie informacje zostaną rozesłane pocztą.
  • 1 sierpnia 2000
    Marek Nikołajuk
    Zakończyły się letnie naukowo-wypoczynkowe obozy astronomiczne organizowane przez nasz Klub. Jak co roku odbywały się one w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Chorągwi Łódzkiej ZHP „Nadwarciański Gród”. Pierwszy z nich (2 15 lipca) został przygotowany z myślą o nowych uczestnikach, którzy w tym roku zawitali do nas po raz pierwszy. Drugi, odbywający się w dniach 16 29 lipca, przygotowaliśmy dla uczestników naszych poprzednich spotkań. Został on częściowo sfinansowany ze środków MEN. Wszystkich uczestników serdecznie zapraszamy na nasze seminaria jesienne i wiosenne oraz na nasze przyszłe letnie obozy.
  • 17 lipca 2000
    Marek Nikołajuk
    Odbywa się właśnie (16–29 lipca) drugi obóz, przygotowany dla uczestników naszych poprzednich spotkań. Jest on umiejscowiony w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Chorągwi Łódzkiej ZHP „Nadwarciański Gród”. W dniach 2–15 lipca w tym samym Ośrodku „NG” odbył się pierwszy obóz przygotowany specjalnie dla uczestników, którzy zawitali do nas po raz pierwszy. Wszystkich nowych uczestników serdecznie zapraszamy na nasze seminaria jesienne i wiosenne oraz na nasze przyszłe letnie obozy.
  • 1 czerwca 2000
    Marek Nikołajuk
    W dniach 2–15 lipca w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Chorągwi Łódzkiej ZHP „Nadwarciański Gród” odbył się pierwszy obóz nowego naboru. W dniach 16–29 lipca w tym samym Ośrodku „NG” odbędzie się drugi obóz dla uczestników naszych poprzednich obozów.
    Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka wszystkim dzieciom małym i dużym składam najserdeczniejsze życzenia.
  • 29 maja 2000
    Marek Nikołajuk
    Dnia 28 maja 2000 r. odbyła się Rada Klubu.
  • 27 kwietnia 2000
    Marcin Marszałek
    Może tego tak bardzo nie widać, ale struktura strony przeszła istną rewolucję. To, co najbardziej może rzucać się w oczy, to Skylab na dole ramki z linkami ;), ale to tylko drobny zewnętrzny efekt :)
  • 15 lutego 2000
    Agnieszka Szrom
    Pomiędzy 29 kwietnia a 3 maja odbyło się seminarium na Suhorze w Obserwatorium WSP w Krakowie. Nocowaliśmy w schronisku PTTK na Starych Wierchach.
  • 15 stycznia 2000
    Marek Nikołajuk
    Odbyła się Rada Klubu.
  • 5 grudnia 1999
    Marcin Marszałek
    Nową postać tej strony tworzę ja, czyli Azzie :-)
  • 20 października 1999
    Piotr Ligęza
    Klubowe seminarium jesienne zorganizowaliśmy w dniach 14–17 października 1999 w Centrum Astronomicznym PAN w Warszawie.
  • 20 października 1999
    Piotr Ligęza
    Powstaje ta strona.